Největší madagaskarský had teď „bydlí“ i ve dvorské zoo

osinak-2 Dvůr Králové nad Labem – V ZOO Dvůr Králové mohou návštěvníci vidět nový hadí přírůstek – samce hroznýše madagaskarského. Tito hroznýši jsou největšími hady žijícími na ostrově Madagaskar. Dorůstají délky až 3 metry, dvorský jedinec měří zatím 1,7 metru. Nového samce najdou návštěvníci v pavilonu Vodní světy. „Hroznýši mají klidnou a rozvážnou povahu, bez problému jsme ho proto mohli umístit do terária společně s párem krajt písmenkových. V expozici nechybí malá vodní nádrž, ze které hadi nejen pijí, ale rádi se v ní i koupou,“ říká ošetřovatel Martin Smrček. Hroznýši jsou nejedovatí hadi. Při lovu pevně ovinou tělo kolem kořisti a svou oběť udusí, případně u ní dojde k zástavě srdeční činnosti. V přírodě se živí především hlodavci, netopýry, bodlíny, kachnami, a dokonce i lemury. „V zoologických zahradách jsou hroznýši krmeni potkany, morčaty nebo menší drůbeží,“ dodává Martin Smrček. Hroznýš madagaskarský žije pouze na ostrově Madagaskar. V současné době není bezprostředně ohrožen vyhubením, v případě ubývání jeho přirozeného prostředí v důsledku kácení madagaskarských lesů by se však situace mohla výrazně zhoršit.

Celý příspěvek

Letošní druhé žirafí mládě je opět sameček, tentokrát Oliver

titulka Dvůr Králové nad Labem – Ve dvorské zoo přivítali druhé letošní mládě žirafy Rothschildovy, a opět samečka. Jedinečnou příležitost pojmenovat mládě dostala návštěvnice dvorské zoo, která se hned druhý den po narození  mláděte účastnila zážitkového programu „Ošetřovatelem  v zoo u žiraf“. Samce pojmenovala Oliver. Mládě se narodilo 1. srpna okolo 20. hodiny. Jeho matkou  je téměř desetiletá samice Johari. Otcem se tradičně stal samec Tommy, pro kterého je Oliver už 37. mládě v ZOO Dvůr Králové. V této zahradě mohou návštěvníci vidět největší stádo žiraf chovaných mimo Afriku. V současné době čítá dvorská skupina 21 žiraf Rothschildových a 13 žiraf síťovaných.

(aj)

V lázeňském městě přestřihli pásku k lepšímu sportování

titulka LÁZNÉ BĚLOHRAD –  Nadějná fotbalistka  Denisa Neradová  a úspěšný hráč bělohradského stolního tenisu mládeže  Adam  Klejch  přestřihli v Lázních Bělohradě pásku ke  vstupu  do nové sportovní  haly  v Bažantnici. „V této části  města se údajně začalo sportovat už v roce 1890, kdy tady místní hraběcí rodina vybudovala tenisový kurt,“ připomněl  při slavnostním otevření areálu bělohradský starosta Pavel Šubr a připomněl, že výstavbu současného sportovního zázemí provázely komplikace, na kterých se především podílelo nepříznivé počasí,  ale  také  problémy  s  finanční  pomocí  od jednicka   státu.  Na první etapu prací  tak  město  muselo  vydat  14 milionů korun  bez  DPH.  K dispozici jsou nyní moderní fotbalové kabiny s  klubovnou, kioskem a rozsáhlým technickým zázemím. V  patře  je  nová herna  stolního tenisu se  stabilně postavenými pěti stoly  se šatnami i  kuchyňkou. „Je nejlepší  v okrese, a to nejen kvůli své jednoúčelovosti,“ informuje starosta. Druhá etapa  se  podle něj zatím  odhaduje na 12 milionů korun  a  díky  tomu, že  zastupitelé vyčlenili  sedm milionů korun z městského rozpočtu, už práce mohly začít. „Zahrnují výstavbu  dvou  tenisových kurtů, dvě hřiště na beachvolejbal, vybudování  zázemí  k  tenisové  hale,  nové  dětské hřiště a  workoutové zázemí,“ rekapituluje bělohradský starosta Pavel Šubr.

(vaw)

„Bažantnice ještě žije“ až do nedělního večera

copyright_7_259416 LÁZNÉ BĚLOHRAD – V lázeňském městě dnes začala tradiční hudebně-divadelní událost „Bažantnice ještě žije“.  Po dnešním koncertu kapely Vaťák ze Dvora Králové nad Labem  uvidí návštěvníci  v sobotu 6. srpna od půl deváté večer pod  zakrytým hledištěm  divadelní hru  „Manželský čtyřúhelník“. V  neděli 7. srpna  to bude  Dechovkové odpoledne od 13 hodin, kdy vystoupí  slovenská krojovaná dechová hudba Ordzovianka, od 15 hodin pak  podkrkonošská Táboranka a od 17 hodin moravská krojovaná hudba Švitorka.

(red)

Ke Světovému dni krokodýlů se připojuje i dvorská zoo

titulka Dvůr Králové nad Labem – ZOO ve Dvoře Králové n. L.  se letos připojí k prvnímu „Světovému dni tomistom, World Tomistoma Day“, který připadá na pátek 5. srpna. Svátek  má název podle tomistomy úzkohlavé, druhu krokodýla, který je dnes jeden z nejvíce ohrožených vyhynutím. Na světě zbývá pouze okolo 2 500 jedinců.  „Ve  dvorské  zoo  můžete vidět pár tomistom úzkohlavých, dvacetisedmiletého Krakena a stejně starou samici Penelopu, kteří se do zoo dostali v roce 1989. Kraken je v současné době považován za největšího krokodýla žijícího v českých zoologických zahradách. Dorostl do délky okolo 4 a půl  metru a hmotnosti asi 350 kilogramů,“ informuje mluvčí dvorské zoo Andrea Jiroušová a doplňuje, že páteční program sestává z povídání o krokodýlech ( v 11.00  a  ve 12.00  hodin) a z komentovaného krmení (ve 14.00  hodin).

(red)

 

K festivalu v zoo se připojí Lejla Abbasová a Ondřej Vetchý

titulka Dvůr Králové nad Labem  –  Tři závěrečné dny Afrického festivalu slibují pestrý program plný africké kultury a zábavy. ZOO Dvůr Králové nad Labem navštíví moderátorka a organizátorka charitativních akcí Lejla Abbasová spolu s hercem Ondřejem Vetchým, aby tu pojmenovali dvě letošní mláďata nosorožců dvourohých. „V pátek vás zveme do zoo už od půl dvanácté, kdy program zahájí taneční skupina Nigerian Cultural Dance Groupe. Chybět nebude cestopisná přednáška s Marií Imbrovou na téma život v Zimbabwe a večerní promítání filmu od Clinta Eastwooda „Invictus: Neporažený“. Snímek s Mattem Damonem a Morganem Freemanem míří  do Jihoafrické republiky v době, kdy se prezidentem stal Nelson Mandela,“ přibližuje Andrea Jirousová, mluvčí dvojka dvorské zoo.  O den později budou slavnostně pojmenováni dva  v červnu narození samečci nosorožců dvourohých. Jaká jména vybrali Lejla Abbasová a Ondřej Vetchý, to se dozvíte ve 14 hodin na dřevěné lávce v pěším safari. Program festivalu se poté přesune zpět do amfiteátru zoo, kde budou následovat hudební vystoupení afrických skupin Marimba Mama a IYASA. Připravena je i přednáška v  podání Jana Prouzy, která bude věnována současným environmentálním hrozbám v západní Africe. „Večer čeká návštěvníky velký koncert vokálního tria Insingizi ze Zimbabwe, který začne ve 20 hodin  a program uzavře promítání v letním kině. Těšit se můžete na romantické drama Vzpomínky na Afriku s Meryl Streepovou a Robertem Redfordem,“ zve A. Jirousová a dodává, že v  neděli se  s  Africkým festivalem v zoo  rozloučí hudebním představením skupin Africa Ngoma a Insingizi, ale také módní přehlídkou a přednáškou v kavárně Karen. Úplně poslední festivalová půl hodina bude patřit vystoupení skupiny IYASA.

Více informací najdete na: http://www.zoodvurkralove.cz/cs/pred-navstevou/festival//

(red)

V zoo vyvrcholí výstava nejstarších fotografií africké divočiny

giraffes-c-martin-and-osa-johnson-safari-museum Dvůr Králové nad Labem – Ve dvorské zoo, v galerii Tengenenge  skončí  ve středu 27. července výstava jedněch z nejstarších fotografií divoké africké přírody. Uzavře ji dernisáž  s komentovanou prohlídkou snímků a představením projektu Archa světel a stínů, která začne v 16 hodin. Průvodcem bude Jan Svatoš, režisér nově připravovaného dokumentárního filmu, který zachycuje pozoruhodný život amerických filmařů Martina a Osy Johnsonových a jejich expedice do nejodlehlejších oblastí světa, včetně afrického kontinentu, v první polovině 20. století. Na výstavě ve dvorské zoo jsou tedy k vidění i velmi unikátní fotografie, které drží světové prvenství – např. historicky první letecké záběry Kilimandžára nebo Mt. Kenya.

(red)

Akcionáři rozhodli o změně ve vedení VOS a o stavbách

titulka JIČÍNSKO – Vodohospodářská a obchodní společnost  vloni hospodařila se ziskem 8 milionů 700 tisíc korun. Akcionáři, kterými jsou města a obce na Jičínsku, rozhodli, že se  bude  investovat i nadále. „K největším stavbám letos patří kanalizace v Sobotce za zhruba 6 milionů korun a  rekonstrukce části kanalizace v Hořicích za 9 a půl milionu korun. Plánuje  se  také  propojení vodovodu z Nové Paky do obcí Úbislavice a Krsmol, kde jsou slabé místní zdroje a v období sucha je tam vody nedostatek,“ informuje ředitel VOS a.s. Richard Smutný a dodává, že v dalších letech společnost  chystá např. modernizaci úpraven vody v Hořicích – Libonice a  v  Lázních Bělohradě  či  úpravy na hořické vodovodní síti. Na rekonstrukci čekají také čistírny odpadních vod v Hořicích a ve Vysokém Veselí. Letos je v plánu utratit zhruba 46 milionů korun za postupné opravy a dalších 63 milionů korun  půjde do investic.

Celý příspěvek

Sinister a ohně jsou letními peckami oblíbeného hradu

13592840_10209006129063786_4917606504786941013_n HRAD PECKA / Podzvičinsko –  Hrad Pecka leží šest kilometrů  východně od Nové Paky. Dnes má podobu částečné zříceniny původně gotického hradu ze 13. až 14. století.  Během letních prázdninových měsíců se  na hradní sídlo můžete  přijít  podívat na  divadelní  i šermířská vystoupení. Nejnověji tu od 10.  do 16. července pokračují šermířská představení skupiny Sinister. Vyvrcholí sobotní „Ohňovou show“ od 22: 00 hodin.

(red)

„Bojte se“ ještě jednou se snímky ze Strašidelné Bažantnice

titulka LÁZNĚ  BĚLOHRAD –  V lázeňském městě a okolí skončila „depresivní“ nálada.  Strašidelná Bažantnice má zase na rok „pohov“.  Vzpomínky na letošní  10. ročník však zůstávají stále  čerstvé   se symptomy  mírné i opravdu husí kůže. Dobré  zprávy  ještě  obojí  umocňují fotografiemi od Honzy Kejvala. Připomeňme,  že v roli strašidel se letos představilo téměř 160 dobrovolníků, technický servis zajišťovalo 10 lidí,  řada dalších navíc doma připravovala  kostýmy a masky. Úsilí,  spolupráce s městem a s bělohradskou společností ZEPO se opět vyplatily, i když asi ne finančně.  Pořadatelé totiž  stále vybírají pouze dobrovolné vstupné.

Sobotní odpoledne 26. června dopadlo podle návštěvníků i pořadatelů  „na výbornou“. Podívejte se na snímky. Kompletní Kejvalovu galerii najdete na :   https://www.zonerama.com/Kejvalfoto/Album/1753665

(red)