Domovní bazén napouštějte pomalu a mimo tzv. špičku

imgp5902 JIČÍNSKO / Český  ráj  – Dříve než napustíte svůj domovní bazén pitnou vodou, přečtěte si rozhovor s ředitelem Vodohospodářské a obchodní společnosti a.s. Richardem Smutným. Dozvíte se, jaký postup je pro napouštění nejoptimálnější, proč je voda někdy lehce zakalená  a jak si případně objednat cisternu. Nejprve nás zajímalo,  zda můžeme bazén napustit přímo vodou z vodovodu a jak při tom postupovat?

Ano, možné to samozřejmě je. Vzhledem k tomu, že klasická vodovodní přípojka není dimenzována na takový velký odběr vody najednou, je třeba dodržovat jistý postup. Ideální je, když se bazén napouští pomalu a mimo tzv. špičku, tedy nejlépe přes noc, mezi 21 – 5 hodinou ranní. Lepší to je také ve všední dny než o víkendu.

Můžeme pustit kohoutek naplno, nebo je lepší pomalejší odběr?

Vodovodem zásobujeme stovky až tisíce obyvatel najednou a pro proudění vody je nutný určitý tlak. Pokud dojde na více místech k masivnímu odběru, například při napouštění bazénů, může dojít k nárazovým změnám tlaku, což se může přechodně projevit i u jiných odběratelů. Rozhodně tedy doporučujeme bazén napouštět pomalu a třeba několik dní.

Celý příspěvek

Na folklorním festivalu přivítají i Turky, Bulhary a Číňany

titulka LÁZNĚ BĚLOHRAD –  Mezinárodní folklorní festival se dnes po roce opět vrátil do lázeňského města. Začíná tak maraton písní, tanců, zábavy a doprovodných programů. „Dovolte mi pozvat vás na 42. ročník Mezinárodního folklorního festivalu POD ZVIČINOU do Lázní Bělohradu. Už 42 let se tu setkávají folklorní soubory z celého světa. Je zajímavé porovnávat lidové tradice jednotlivých oblastí České republiky a poznávat tradice jiných zemí a cizích kultur. Na tomto festivalu vznikají mnohá přátelství bez ohledu na zemi původu, bez ohledu, jak dobře si dotyční jazykově rozumí a bez ohledu na jiné skutečnosti, náboženské, kulturní a politické názory,“ připomíná za pořadatele mezinarodni ředitelka festivalu Zdeňka Rychterová. Festival plný zážitků se koná od 15. do 19. června  a chybět na něm samozřejmě nebude ani domácí soubor Hořeňák.  Zítra, ve čtvrtek 16. června odjedou soubory z Číny, Bulharska, Turecka, Polska, Slovenska a také náš soubor  Hořeňáček do Nové Paky, kde se uskuteční dva výchovné koncerty pro školy. Uskuteční se také  oficiální zahájení festivalu u areálu minigolfu,“ přibližuje úvodní část programu Z. Rychterová.  V pátek si můžete přijít poslechnout do Tree of Life soubor Valašský Vojvoda a zároveň zahraniční soubory vyjedou do okolních obcí, do Mlázovic a do Velichovek.

Celý příspěvek

Jičínsko se připojuje k evropské štafetě Mírového běhu

peace-run-2016-cz-mapka JIČÍNSKO –  Nejdelší štafetový běh na světě Peace Run na své cestě Evropou zavítá v  červnu i do České republiky.  Ve 12 dnech u nás běžci  překonají vzdálenost přibližně 900 kilometrů. Trasa  se v sobotu 11. června  otevřela na rakousko-české hranici u města Valtice. Odtud běžci nesou mírovou pochodeň přes Zlín, Olomouc, Jeseník do Polska a dále přes Jičín do Prahy, Karlových Varů a odtud 24. června do Německa. Záštitu nad letošním průběhem Peace Run Českou republikou převzala ministryně školství Kateřina Valachová.

Běžce s pochodní na Jičínsku můžete povzbudit  v  neděli  a  v  pondělí

Peace Run by měl v neděli 19. června pokračovat ve 14:05 ze Dvora Králové nad Labem do Zdobína (14:55), MIletína (15:10), Lázní Bělohradu (15:50), Chotče (16:15), Dolánek (16:40), Radimi (16:50), Soběrazi (17:00), Valdic (17:10) do Jičína (17:30). Další podrobnosti k jičínskému  podvečernímu zastavení a k následnému rannímu  vyběhnutí doplnil jičínský starosta  Jan Malý:

Celý příspěvek

První letošní mládě nosorožce dvourohého je na světě

titulka ZOO Dvůr Králové nad Labem – Ve dvorské zoo se narodilo 42. mládě nosorožce dvourohého. Další dvě samice tohoto kriticky ohroženého druhu jsou březí. Zahrada v  Královéhradeckém kraji chová nosorožce dvourohé jako jediná v České republice.  Matkou nového přírůstku se stala samice Jasmína, která se narodila ve dvorské zoo před šesti lety.  Otcem je desetiletý  Davu ze  zoo  v  německém Krefeldu.  Davu ve Dvoře Králové zplodil už třetího potomka. „Samice začala rodit ve čtvrtek před šestou hodinou večer. Porod proběhl velmi hladce a bez jakéhokoli zásahu ošetřovatelů, jednicka což považujeme za velký úspěch. Jasmína je prvorodička,“ uvádí ošetřovatelka nosorožců Veronika Hlošková.  „Matka i mládě jsou v pořádku, mládě váží 32 kilogramů a ihned po porodu začala sát mléko. Březost samice trvala 452 dní, to je u nosorožců dvourohých standartní délka,“ doplňuje kurátor kopytníků Jiří Hrubý.  V současné době se skupina nosorožců dvourohých ve dvorské zoo rozrostla na 16 jedinců, což je největší skupina chovaná v Evropě.  Další dvě samice Eva a Jola jsou březí. Na konci června je naplánován převoz dalšího nosorožce dvourohého z dvorského chovu, samice Elišky, do národního parku Mkomazi v Tanzanii.  Připojí se ke skupině nosorožců, kterou dvorská zoo vrátila už v roce 2009, a která pod africkým sluncem odchovala už dvě mláďata.

Celý příspěvek

Postup hasičů do kraje nepřekazil déšť ani stávka časomíry

titulka JIČÍNSKO –  Nebyl  pátek   ani  třináctého, přesto se pořadatelé Okresního postupového kola  hasičské soutěže  na sportovním stadionu v Jičíně  pořádně zapotili.  V dusném nedělním dopoledni  začala  stávkovat časomíra, kterou nahradily stopky, pak došlo na drobná zranění a zalaškovala si i startovní pistole.  Po poledni  se  pak  obloha   výmluvně  zatáhla  a  už  jen málokdo věřil, že se i tentokrát déšť Jičínu vyhne. Soutěž jednotlivců v běhu na 100 metrů s překážkami byla kvůli průtrži, mokrému terénu  a  kluzkým překážkám zrušena. O počtu družstev  a  disciplínách  informoval  Dobré zprávy Ladislav Oborník z HZS Jičín. V  reportážním zvuku uslyšíte i další respondenty:

 

I když bych nebyl členem hasičského sboru, udělal bych to stejně…

Vyhlášení nejlepších družstev Okresního postupového  kola  hasičské soutěže  spojili pospisil  1 pořadatelé  s připomenutím hrdinského činu Jakuba Pospíšila z OSH Jičín (Tuř). Mladý hasič převzal  v sobotu 21. května  v Centru hasičského hnutí v Přibyslavi  Medaili  Za záchranu života. „Čtyřicetiletý známý, který má nemocné srdce, se šel na Štědrý den v roce 2014 projít. Volal jsem mu, ale nebyl schopen mi  do telefonu říct, kde je. pospisil 2 Vydal jsem se ho proto  hledat a  také jsem  zavolal na policii. Mezitím se mi ho podařilo najít,  tak jsem volal záchranku.  Muž  byl podchlazený  a  v  bezvědomí.  Dal jsem mu nějaké své oblečení a  podle telefonických pokynů z dispečinku  začal s  masáží  srdce. Přivedl jsem ho k vědomí  a pak  předal záchranné službě,  která na místo dorazila.  Nepřišlo  mi to nijak zvláštní, vlastně mi  všechno  došlo až později. Myslím, že i když bych nebyl členem dobrovolného hasičského týmu, tak bych to udělal stejně. Mám zřejmě v povaze řešit některé věci bez zmatkování,“ domnívá se bez jakékoliv okázalosti sympatický Jakub Pospíšil a dodává, že jeho rodiče byli jeho přístupem nadšeni. On ve svém  jednání  nevidí nic mimořádného, i když ho ocenění potěšilo.  Redakce DZ se připojuje s poděkováním.

(vaw)

Dnes se do ZOO ve Dvoře Králové vrátili hroši. O víkendu tam bude mít premiéru Tiébélé

zoo_dk_hrosi_simona_jirickova_01 Dvůr Králové nad Labem  –  Na dvorskou zoo si od dnešního dopoledne zvykají dvě nové hroší samice, o víkendu bude mít v areálu zahrady svou premiéru západoafrické městečko  Tiébélé. A do třetice: uniklé antilopy (vodušky červené) jsou zpátky u stáda. Ke třetí informaci připojujeme souvislosti na tomto odkazu: http://zpravyceskyraj.cz/dvorska-zoo-postrada-po-uterni-prutrzi-nekolik-antilop/   „Stádo o více než padesáti jedincích, které se volně pohybuje v areálu safari, není jednoduché přesně spočítat, proto jsme si chtěli obhlídkou ověřit,  zda je už kompletní,“  doplňuje  zoolog Luděk Čulík. Poškozené místo v hrazení safari už bylo opraveno.

Ve dvorské zoo opět po 14 letech bydlí i hroši

Dnes dopoledne byly ve dvorské zoo do letního výběhu s vodní nádrží vypuštěny dvě nové hroší zoo_dk 2_presun_hrochu_do_vybehu_simona_jirickova_02 samice. Čtyřletá Hula přijela z belgické Zoo Pairi Daiza, o necelý rok mladší Mona dorazila ze zoo v Kodani. Hroši se tak do Dvora Králové vrátili po 14 letech. „Převoz hrochů se uskutečnil bez jakýchkoliv komplikací. Transport z Kodaně jsme organizovali ve vlastní režii, zatímco na převozu Huly z Belgie jsme spolupracovali se společností Iveco, která nám zdarma zajistila přepravní vozidlo,“ popisuje zoolog Jiří Hrubý. Hroši jsou k vidění ve výběhu společně s voduškami, impalami a pelikány v pěším safari mezi výběhy nosorožců a lvů.

Západoafrické městečko Tiébélé je letošní očekávanou novinkou

tiebele-2 Návštěvníky dvorské zahrady čeká o víkendu pestrý program. Sobota 28. května bude patřit oslavě Mezinárodního dne dětí a křtu čokolád SAFARI se Sabinou Laurinovou a kuchařkou a bloggerkou Vendy. V neděli v zoo slavnostně přivítají hrochy a představí nově vznikající západoafrické městečko Tiébélé. Díky akci „S vysloužilci do zoo“, zaměřenou na osvětu  při recyklaci elektrospotřebičů, se mohou dětští návštěvníci dostat do zahrady v sobotu zcela zdarma. Stačí s sebou přinést starý nepotřebný elektrospotřebič a odevzdat ho u vchodu do zoo.  V neděli 29. května ve 13 hodin se bude konat oficiální představení hrochů u jejich nového letního výběhu, na mostě u lanového centra.

Ve 14 hodin se program přesune do centrální části zahrady naproti výběhu slonů, kde tiebele-1 bude představeno nově vznikající západoafrické městečko Tiébélé. Toho se jako hlavní hosté zúčastní účastník světoznámé rallye Paříž-Dakar Pavel Svoboda a cestovatel Jaroslav Lhota. Do zoo dorazí stylově v závodním vozidle Liaz a expedičním Tatrabusem. Obě auta budou po celý den návštěvníkům k dispozici k bližší prohlídce. Nedělní program doplní Správa KRNAP, která pro návštěvníky kromě informačního stánku o činnosti Krkonošského národního parku připravila interaktivní hry a soutěže o ceny.

(red)

Cyklobusy v Podkrkonoší vyjíždějí za zážitky už v sobotu

cyklo_0 PODKRKONOŠÍ –  Cyklobusy jsou připravené k prvním sobotním jízdám Podkrkonoším. Pokud jste příznivci cyklistiky, pak  můžete  začít zdolávat  hustou síť cyklotras a cyklostezek  a  zároveň využít i služeb cyklobusů, které vyjedou v sobotu 28. května a v provozu budou  do  28. září. V Podkrkonoší budou jezdit v červnu a v září vždy v sobotu, v červenci a v srpnu ve čtvrtek a v sobotu na trase Hradec Králové – Sadová – Milovice – Hořice – Miletín – Dvůr Králové nad Labem – Bílá Třemešná – Dolní Brusnice – Mostek – Hostinné – Vrchlabí a zpět. Další spoj jede na trase Kuks – Choustníkovo Hradiště – Dvůr Králové nad Labem – Bílá Třemešná – Dolní Brusnice – Zvičina a zpět. První ranní spoj vyjíždí ze Dvora Králové nad Labem přes Choustníkovo Hradiště – Kuks – Heřmanice – Jaroměř – Holohlavy do Hradce Králové. Na přehradu Les Království cyklobus nezajíždí. Turisté se na provoz  mohou těšit i ve dnech 5. – 6. července a 28. září.  Detailní informace o odjezdech a příjezdech autobusů najdete v jízdním řádu na www.podkrkonosi.eu. Spoje mají bezbariérový přístup a jsou vybavené stojanem pro kola. Projekt cyklobusů připravil Svazek měst a obcí Krkonoše ve spolupráci se spolkem Podzvičinsko, Královéhradeckým krajem a dalšími.

DM Podzvičinsko

Doběhněte, dojeďte nebo dojděte za Vítáním jara

titulka PODKRKONOŠÍ – V Podkrkonoší uvítají jaro a turistickou sezónu v sobotu 7. května přímo na Zvičině i v blízkém okolí. „I letos jsme připravili bohatý program, který spojuje více akcí najednou. Nabízíme Vám příjemné prožití sobotního dne, kola, kočárky a vozíčky jsou vítány. Spojení mezi Zvičinou a Dvorem Králové nad Labem je zajištěno autobusovou linkou zdarma. Na vrchu Zvičiny budeme otevírat sezónu  od 10:00 do 14:00 hodin. Můžete se těšit na soutěže pro děti, které bude zajišťovat  Dům dětí a mládeže Jednička ze Dvora Králové nad Labem, dále také na živou hudbu, vystoupení dětí ze Základní školy Bílá Třemešná, výstavu výtvarné soutěže Podzvičinsko očima dětí, na nabídku informačních materiálů z Podkrkonoší, Hradecka a Královéhradeckého kraje a nabídku regionálních produktů Podkrkonoší,“ zve Kateřina Karešová za pořadatele. Součástí programu je prezentace členů spolku Podzvičinsko.

Celý příspěvek

„Podzvičinsko očima dětí“ má své vítěze. V květnu je uvidíte

sezona PODKRKONOŠÍ – Spolek Podzvičinsko ve spolupráci se Základní školou v Bílé Třemešné připravil 2. ročník výtvarné soutěže „Podzvičinsko očima dětí“. Odborná porota už z obrázků vybrala ty nejzdařilejší. Soutěž  je určena dětem základních a mateřských škol, letos byla vyhlášena dvě témata: Krajina Podkrkonoší a Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem. „K velké radosti pořadatelů se soutěže zúčastnilo patnáct základních a mateřských škol a hodnocením poroty prošlo 200 výtvarných děl. Obrázky byly hodnoceny ve čtyřech věkových kategoriích, kromě tří prvních míst v každé kategorii byla udělena i řada čestných uznání. Výherci budou vyhlášeni u příležitosti Otvírání turistické sezony na Zvičině 7. května, kde  převezmou hodnotné ceny,“ informovala Kateřina Karešová, manažerka sdružení Podzvičinsko. Výstavu si veřejnost může prohlédnout 7. května přímo na Zvičině v kostele sv. Jana Nepomuckého a dále potom na radnicích ve Dvoře Králové nad Labem a v Hořicích. Výtvarné práce dětí z Podkrkonoší budou podkladem pro vydání kalendáře na rok 2017. Pořadatelé všem soutěžícím děkují za účast a věří,  že se budou přidají  i příští rok.

(red)

Lemuři kata mají potomky. Vidět je můžete i o svátcích

titulka Dvůr Králové nad Labem –  V ZOO Dvůr Králové slaví  Velikonoce i se čtyřmi novorozenci lemurů kata.  Otcem všech přírůstků se stal sedmiletý samec Fanfán Tulipán. Dvorská skupina lemurů  čítá pět dospělých samic a šestiletého samce, kterého zoo získala z francouzského Zoo Parku de La Palmyre. „Samec Fanfán Tulipán se příliš neliší od svého jmenovce, hrdiny francouzského filmu, který byl známý svojí zálibou v romantických dobrodružstvích. Poté, co jsme ho na podzim 2015 spojili se skupinou samic, dlouho neotálel a ošetřovatelé brzy zaznamenali opakované páření se všemi mg_0686 samičkami,“ říká zooložka Gabriela Linhart. Pohlaví nových přírůstků nejsou dosud známa. „Novorozená mláďata se neustále pevně drží všemi čtyřmi končetinami za srst na matčině břiše, zatímco samice kolem nich ovine ocas a vytváří tak „baby vak“, kterým je zahřívá a chrání. Rovněž jsme pozorovali, že matky Glorie a Marty se snaží své potomky před zraky návštěvníků spíše skrývat, naopak samice Mada se zdržuje u skla expozice a svá dvojčata vystavuje hrdě na odiv,“ popisuje chování skupiny Gabriela Linhart.

Celý příspěvek