O Den otevřených dveří byl v čistírnách odpadních vod zájem

titulka JIČÍNSKO –  Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. otevřela u příležitosti Světového dne vody po třech letech pauzy pět svých čistíren odpadních vod. Zájemci se mohli  podívat do  třech největších ČOV v Jičíně, Hořicích a ve Staré Pace.  Žáci základních a studenti středních škol byli navíc pozvaní  na exkurzi do dalších dvou menších čistíren – v Kopidlně a Ostroměři. Celkem se na ČOV vystřídalo asi 1 160 dětí a 150 dospělých. Návštěvníky provedli pracovníci celým provozem a ukázali jim, jaká  odpadní voda se přes různé složité čistící mechanismy navrací zpět čistá do vodních toků. Tématem také bylo, co do kanalizace nepatří a proč. Největším nešvarem jsou netkané textilie, vlhčené ubrousky, dámské hygienické potřeby a papírové pleny. „Lidé by se divili, co všechno už jsme v kanalizaci našli – mobilní telefony, kreditní karty, občanky, zubní protézy. Občas k nám dokonce připlouvají akvarijní rybičky,“ přibližuje téma vedoucí provozu ČOV Josef Soukup.

jicin-i „Po nedobrovolné tříleté pauze, kdy nám pandemie koronaviru a předtím spalniček nedovolila akci uspořádat, jsme se opět zapojili do oslav Dne vody. Dětem i veřejnosti jsme nabídli komentované prohlídky, kdy naši pracovníci s návštěvníky prošli celý provoz, vysvětlili jim proces čištění a odpovídali na dotazy. Každý také dostal informační materiály o průběhu čištění. Důležitým tématem bylo, co do kanalizace nepatří. Pro naši společnost je tato osvěta jednoznačně přínosem, protože tak předcházíme potížím, které nám mnohdy nevědomě naši zákazníci způsobují. Zájem škol i veřejnosti byl veliký a je vidět, že téma lidi zajímá,“ uvedl ředitel společnosti  Richard Smutný. K vidění byl v Jičíně také speciální vůz na čištění kanalizací, který umí vodou nejen potrubí vyčistit, ale zároveň důmyslným mechanismem nečistoty a usazeniny vysává. Uvnitř pak vodu dál filtruje na tzv. kal a recyklovanou vodu, kterou znovu používá k čištění. Kal je následně pak svážen na některou z ČOV.

stara-paka V Jičíně se exkurzí zúčastnili studenti Masarykovy obchodní akademie, VOŠ a SPŠ a žáci základní školy Železnická, Valdice, Radim a ZŠ a PŠ Soudná. Jičínskou čistírnou prošlo asi 220 žáků. V Hořicích přišly děti ze ZŠ a MŠ Na Daliborce, Komenského a Na Habru a studenti ze Zemědělské akademie. Hořickou čistírnou prošlo na 390 žáků. Ve Staré Pace se vystřídalo na 270 žáků ZŠ Komenského, ZŠ Brána, ZŠ Stará Paka, ZŠ Slaná, ZŠ Pecka a Domškola U Šneka z Libštátu a studentů SŠGS a novopackého gymnázia. Do Kopidlna se přišli podívat žáci místní základní školy a SŠ zahradnické a do Ostroměře zavítali žáci ze základní školy E. Štorcha a ZŠ Chomutice.

VOS a. s. spravuje celkem 259 km kanalizací a provozuje 11 čistíren odpadních vod, a to v Jičíně, Hořicích, Staré Pace, Lázních Bělohradě, Pecce, Miletíně, Ostroměři, Libáni, Sobotce, Vysokém Veselí a Kopidlně. Na všech ČOV vyčistí denně 17 989 m³ odpadní vody a kanalizace využívá na 46 350 obyvatel jičínského regionu.

(md a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *