A přece jsem rád, že jsem žil, že jsem se přiblížil….

titulka VALDŠTEJN / Český ráj  –  „Cíle na památce nedosáhnete nikdy.  V jedné básni se  říká:  a proto jsem rád, že jsem žil, že jsem se přiblížil.“  „To je moje motto,“ řekl Ladislav Koucký, bývalý kastelán hradu Valdštejn  Dobrým zprávám před únorovým zahájením lomnické  výstavy  „Modelů hradů, zámků a kostelů Českého ráje“.   Vypadal šťastně, i když se mu po hradu Valdštejn  zjevně  stýskalo  a  jeho  zdravotní  stav už  byl  na  pováženou. Dnes ráno poslali lomničtí muzejníci smutnou zprávu, kterou svou vzpomínkou potvrdila dlouholetá knihovnice Eva Kordová  z  Turnova.     „V pondělí 25. února 2019 zemřel ve věku 75 let Ladislav Koucký, bývalý kastelán na hradě Valdštějn, držitel ocenění Města Turnova.   

Únor je měsíc proměnlivý a nevyzpytatelný. V sobotu 9. února jsme s velkým potěšením uváděli výstavu Ladislava Kouckého “MODELY HRADŮ, ZÁMKŮ A KAPLÍ ČESKÉHO RÁJE,” v lomnickém muzeu. Měla jsem osobně velikou radost, že se panu Kouckému, dlouholetému kastelánovi hradu Valdštejna a tvůrci všech krásných modelů tato výstava uspořádala v ucelené podobě. Měla jsem radost, stejně tak jako řada jeho blízkých a přátel, že pan Koucký i přes zákeřnou nemoc byl plný optimismu, nadějí do budoucna a radosti, že se výstava skutečně povedla.

066 Byl potěšen množstvím lidí, kteří jej přišli pozdravit a potěšit se jeho modelářským uměním. O to více nás zasáhla nenadálá zpráva o jeho odchodu. Pan Koucký odešel v pondělí 25. února 2019 v ranních hodinách ve spánku. Přes veškerou podporu nejbližších, rodiny i známých se vážná nemoc nedala zastavit. Píšu tyto řádky jako výraz velké úcty k člověku, který dokázal zachránit hrad Valdštejn a za třicet let kdy byl kastelánem tohoto hradu, se Valdštejn stal místem hojně navštěvovaným a mezi památkami uznávaným. Stal se cílem řady návštěvníků, kteří putovali také za kulturními a dalšími akcemi.

Pan Ladislav Koucký se narodil 3. 6. 1943 a pocházel z chudé rodiny. Maminka mu zemřela a tatínek byl na vše sám a nemocný. Od malička se zajímal o historii a památky, ale na studia nebylo pomyšlení pro vážnou sociální situaci. Vyučil se zedníkem a celých dvacet osm let pracoval ve stavebním podniku. Byl do slova a do písmene samoukem, snažil se památky poznat a pochopit všechny historické souvislosti. Neznala jsem nikoho, kdo by dovedl tak srozumitelně předat své znalosti laické veřejnosti jako on. Když se oženil a stal se otcem dvou dcer, předával své zaujetí pro památky svým dětem a později i vnoučatům. Na hradě Valdštejně působil jako kastelán celých třicet let od roku 1981.

068 Pan Ladislav Koucký byl v roce 1997 oceněn Turnovskou peckou, která se udělovala za mimořádné nejen kulturní počiny. V roce 2004 mu byla udělena Cena obce. Tato ocenění byla výrazem úcty k jeho neskonalé obětavosti, úsilí a osobního nasazení pro hrad Valdštejn a jeho rozkvět a rozvoj ve všech oblastech. Pocit sounáležitosti pociťovala i jeho rodina a hlavně dcera Andrea, která se stala kastelánkou hradu až do roku 2012 a pokračovala v tátově práci.

Já osobně vzpomínám na mnohé společné aktivity, pořady pro děti o hradech a zámcích, pořady pro seniory, Dny čtenářů na hradě a další. Bylo samozřejmostí potkávat jej na hradě nejen při kulturních akcích, ale také při svatebních obřadech a dalších aktivitách.

Do paměti se mi nezapomenutelně vryl pořad Barvy života, který jsme pro turnovské obyvatele penzionů spolu uspořádali a volně tak navázali na stejnojmenný pořad ve vysílání České televize.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095889602-barvy-zivota/212562221200010/video/197782

Velké úsilí a své znalosti vkládal také do zájezdů, které pořádal po odchodu do důchodu. Byly vždy plně obsazené dávno dopředu a velmi oblíbené. Všichni jeho přátelé a známí si přáli, aby se panu Kouckému zlepšilo zdraví a mohl ve svých aktivitách pokračovat. Bohužel, odešel a nám nezbývá než vzdát čest jeho skromnosti, neokázalosti a obrovskému úsilí, které provázelo celý jeho život. Děkujeme pane Koucký za vše.“

V Turnově 25. února 2019                                                               

Eva Kordová  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *