Autorské čtení Jaroslava Rudiše: Vlaky, Winterberg, Jičín

titulka JIČÍN  –  Dnes, 11.  ledna  od 18  hodin  se  v Knihovně V. Čtvrtka v  Denisově  ulici čp.  504  v  Jičíně uskuteční autorské  čtení  spisovatele Jaroslava Rudiše pod názvem  „Vlaky, Winterberg, Jičín“. 

„Winterbergova poslední cesta je putováním dějinami střední Evropy, hlavní postava trpí na návaly historie, jak říká, snaží se pochopit dějiny a čím dál tím víc se v nich ztrácí. Celé se to odehrává v zimě a ve vlacích. V současnosti a zároveň v minulosti. Můj hrdina bloudí z Berlína přes opuštěná bojiště u Hradce Králové nebo u Slavkova, přes Jičín, přes Prahu, Linec, Vídeň až do Sarajeva. Celou tu cestu jsem absolvoval. Vracím se tam hodně i do Liberce, kde jsem studoval. Tato kapitola v románu souvisí mimo jiné i s odsunem sudetských Němců,“ přibližuje Jaroslav Rudiš s tím, že jeho román je procesem vyrovnávání se s dějinami. Týká se i Jičína a Českého ráje, tedy míst, kam se z Německa, nejčastěji vlakem, rád vrací.

Jaroslav Rudiš (*1972) je spisovatel,  dramaturg, scenárista, novinář, siderodromofil, saunař,  autor románů Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu, Konec punku v Helsinkách, Národní třída, Český ráj, Winterbergova poslední cesta,  Nebe pod Berlínem.  S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil úspěšnou komiksovou trilogii Alois Nebel, podle které vznikla divadelní hra a v roce 2011 také mezinárodně úspěšný film režiséra Tomáše Luňáka oceněný Evropskou filmovou cenou. Je spoluautorem několika českých a německých rozhlasových a divadelních her i filmových scénářů. Za své knihy získal Cenu Jiřího Ortena, čtenářskou cenu Magnesia Litera a v Německu Usedomskou literární cenu a Cenu literárních domů. S Jaromírem 99 založil také skupinu Kafka Band, se kterou vydali alba Das Schloss a Amerika. Žije a pracuje mezi Českou republikou a Německem. Píše česky i německy. Za první německy psaný román Winterbergova poslední cesta,  byl nominován na prestižní cenu lipského knižního veletrhu. Po  temné  Národní třídě s chutí sepsal  novelu „Český ráj“,  která  je  vhledem do života sauny  a do  duší  jičínských mužů,  s nimiž  se  tam  potkával.

jaroslav-rudic5a1-se-rc3a1d-hlc3a1sc3ad-k-podkrkonoc5a1skc3a9mu-mc49bstu-ve-kterc3a9m-vyrc5afstal-foto-vlac48fka-wildovc3a1 Zatím  poslední knihou  J.  Rudiše  v českém jazyce  je  „Návod k  použití  železnice“,  která  se v Německu  stala bestsellerem. O  této  literární  cestě po  kolejích celé  Evropy,  která  je také osobním a poetickým průvodcem pro všechny železniční  lidi,  bude i  část  dnešního  Rudišova autorského  čtení  v Knihovně Václava Čtvrtka  v  Jičíně.

Anotace:  Autor, od dětství fascinovaný světem železnice, své poutavé vyprávění o dějinách prokládá brilantními historkami z mnoha cest — z Palerma na Sicílii až do finského Laponska, nočním vlakem z Kyjeva do Lvova, lokálkou z Českého ráje do Jedlové. Přes Německo, Švýcarsko a Rakousko překolejí Alpy a dostane se do italského Terstu a Benátek. Už nikdy vám nebude vadit, že zmeškáte vlak, protože vždycky pojede další. Nejrychlejší trasy vyměníte za ty pomalejší a hezčí, naučíte se vnímat krásu nádražních katedrál, rozumět „zpívajícím“ lokomotivám a pochopíte, proč nad našimi osudy bdí železniční bohyně.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *