Bez broušení zubů nemohou Balijci uzavřít manželství

titulka ČESKÝ  RÁJ  /   BALI  –  Minule jsem vám popisovala, jak je to u nás ve vesničce na východě ostrova Bali, když se narodí do rodiny miminko.  Dnes vás seznámím s  tím, jak velkou ceremonii musí  každé dítě nebo mladý člověk podstoupit před svatbou. Bez tohoto obřadu se nelze na Bali oženit ani vdát.

Na Bali neexistuje žádný sociální systém, žádná mateřská, nemocenská a ani důchody. Ty dostávají pouze státní zaměstnanci jako učitelky nebo policisté. Ale obyčejní lidé ne. Zatímco my máme důchodový systém a můžeme si spořit do důchodového spoření, oni se připravují na důchod prostřednictvím svých děti.

Jak už víte, když se v rodině vdává dcera, tak vždycky odchází do domu manželových rodičů. Když manželovi rodiče zestárnou, tak se o ně pak spolu s manželem stará. Proto všichni rodiče na Bali chtějí mít syna, aby nikam z domu neodešel a aby se o ně ve stáří, se svou manželkou postaral. A věří, že jim k tomu, aby se jim narodil syn, pomůže před svatbou obřad jménem Metatah.

Při této ceremonii, která je hodně emotivní, vám naskočí husí  kůže na těle. Už od rána je vesnice na nohou. Několik dní jsou přípravy v plném proudu. Tento obřad je pro Balijce hodně důležitý a je také velmi nákladný. Proto se vždycky domluví víc rodin dohromady a rozdělí se o náklady.  V  určený den se všichni obléknou do nádherných šatů, které mají na ceremonii. Dívky si obléknou šaty  z půjčovny.  Mají nádherný makeup,  a také překrásně upravené vlasy zdobené velkými čelenkami.

Ceremonie začíná dojemnou pasáži, kdy za zvuků zvonečku Svatého muže a zpívání manter děti klečí u nohou svých rodičů a děkují jim za život, za prožité dětství. Pláčou, hladí a líbají rodičům nohy. Pláčou i rodiče. Je cítit ohromná pokora a vděčnost. Pak se každé dítě postupně položí na matraci otevře doširoka pusu a Svatý muž mu velkým pilníkem piluje zuby. Dělá to proto, aby bylo v dospělosti šťastné, mělo hojnost a aby se mu do budoucí rodiny narodil syn. Při pilování zubů maminky, sestry i tety dětí pláčou a hází na děti peníze jako start do života. Po opilování dítě dostane kousek dřívka zabaleného do listu a přiloží si ho na zuby. Když se všechny děti i dospívající vystřídají a mají už všichni opilované zuby, přichází poslední fáze ceremonie: tou je mantra Svatého muže, kterou je uvede do dospělosti.

Po skončení se všichni fotí a veselí. Myslím si, že kdybychom měli takový rituál u nás v Česku, tak by spousta lidí u nás zůstala na ocet. Co říkáte?

Právě jste dočetli  můj pátý  příspěvek, za chvilku už budete všechno o ostrově Bali vědět. Příště vám napíšu něco o mojí knížce, kterou jsem napsala a můžete si s námi o jednu zasoutěžit.

Šárka Hloušková alias Sarah Hlousek je cestovatelka, spisovatelka, filantropka a mimo to taky věčná optimistka, snílek a smíšek. Osud ji na ostrov Bali zavál před čtyřmi lety. Přiletěla tenkrát na dovolenou s manželem a na ostrově zůstali. Bydlí spolu v džungli v zapadlé vesničce mezi místními. Šárka tu založila neziskovou organizace Help by Sarah. Nechala dětem postavit v džungli klubovnu a stará se o vzdělávání a volnočasové aktivity dětí z vesnice. Je autorkou knihy Příběhy ze země, kde gekoni dávají dobrou noc, ve které vtipnou formou popisuje svůj život na Bali.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *