Českou hlavu za inovační technologii převzal Microrisc

img_7022 JIČÍN – Ocenění Česká hlava letos získala společnosti MICRORISC s.r.o., která sídlí v Jičíně. Jde o nejprestižnější české ocenění za vědu a výzkum, kterého mohou vědci v naší zemi dosáhnout. V rámci projektu je udílena Cena Industrie za nejvýznamnější inovační technologii či výrobek vytvořený na území ČR v posledních několika letech. Společnost MICRORISC s.r.o. z Jičína ji získala za bezdrátovou technologii IQRF, kterou vyvíjí již 10 let. Česká firma z Jičína s 23letou historií se zaměřuje na výzkum, vývoj a dodávky technologií a komponent výrobcům elektroniky.

Tato bezdrátová technologie je určena všem výrobcům elektroniky, například světel, domácích spotřebičů, čidel či elektronických systémů, a umožňuje velmi snadno tyto výrobky inovovat – připojit je do bezdrátové sítě a komunikovat přes ni. „Každý z nás si již nepochybně zvykl na mobilní telefon, který umožňuje dorozumění mezi lidmi. S výrobky je to úplně stejné – pokud komunikujete, můžete reagovat na podněty, povely, nebo poskytovat informace. Bezdrátová síť tak umožňuje vzájemnou komunikaci a spolupráci různým zařízením. Ta mohou být snadno ovládána v bezdrátové síti nebo přes Internet,“ vysvětluje princip jednatel společnosti Ing. Vladimír Šulc.

Česká hlava pomáhá k popularizaci vědy, výzkumu a vzdělávání

Česká hlava je největší projekt pro rozvoj české vědecké a technické inteligence, tedy té části společnosti, která bývá mnohdy upozaděna, ačkoliv na ní stojí prosperita naší země. Projekt vznikl před 13 lety z iniciativy intelektuálů v čele s Arnoštem Lustigem a Prof. Antonínem Holým s jediným cílem – vytvořit projekt pro vědce a techniky, který by jim pomohl získat popularitu a prestiž. Česká hlava však není jen nejvyšší vědecké ocenění, ale řada vzájemně provázaných projektů, jejichž cílem je popularizace vědy, výzkumu a vzdělávání u široké veřejnosti, ale i pomoc při utváření vhodných podmínek pro efektivní propojení výzkumu s výrobní praxí a nastavení takových podmínek, které tuto synergii umožní a podpoří.

Záznam předávání cen Česká hlava 2014, které moderuje Jakub Železný, odvysílá Česká televize 6. prosince od 21:35 na programu ČT2.

A. Slezáková a red.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *