Den Geoparku Český ráj v působivých kulisách Sedmihorek

titulka SEDMIHORKY / Český ráj  –  V  kempu v Sedmihorkách se  uskutečnil už  tradiční Den Geoparku Český ráj.  Program v krásném prostředí lemovaném kulisami Hruboskalského skalního města a slunečné počasí přilákaly na louku u potoka Libuňky a na břeh rybníka Bažantník stovky účastníků – hlavně  rodin s dětmi, kterým byl program převážně určen. Akci propagovala i Česká televize Déčko v pořadu TamTam. Na třinácti stanovištích zaměřených  na geologické dědictví Českého ráje si účastníci mohli vyrobit kamenný šperk z břidlice, vyzkoušet si mletí obilí na kamenném mlýnku, rýžovat české granátky pomocí rýžovacích pánví, seznámit se s drahokamy Českého ráje a sledovat názornou ukázku řezání a broušení drahých kamenů. Navlékali skleněné korálky, vyráběli  prstýnky s kamínky a pískovcové mandaly, hráli kamínkové pexeso a sochali  z pískovce.  Informace o živé přírodě Českého ráje poskytly zájemcům na jednom ze stanovišť dobrovolnice ze Střediska ekologické výchovy. Pro nejmenší bylo určeno loutkové představení “Jak se skláři učili tavit červené sklo”. S životem v době kamenné seznámil zájemce pračlověk:  nejvíc zaujal lov oštěpem a rozdělávání ohně technikou tření dřev.

S informacemi o Geoparku Český ráj a o Českém ráji se návštěvníci mohli seznámit také prostřednictvím informačních letáků, map a turistických novin, které byly na místě k dispozici a také prostřednictvím přednášky geologa Jana Bubala, který povídal o zajímavých geologických lokalitách Geoparku Český ráj. Výklad byl doplněn promítáním.

Český ráj byl  v roce 2005 vyhlášen geoparkem, který před pět lety získal záštitu UNESCO. Území geoparku o rozloze 833 km² se nachází mezi městy Mnichovo Hradiště, Turnov, Železný Brod, Semily, Jilemnice, Nová Paka, Jičín a Sobotka.

Den Geoparku Český ráj  v Sedmihorkách uspořádala nezisková organizace Geopark Český ráj, o. p. s. a Středisko ekologické výchovy Český ráj s finančním příspěvkem Libereckého kraje a AUTOCAMPU Sedmihorky.

(bn)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *