Dobrý den, dnes jsem spustil petici k Čeřovce….

novc3a1-informac48dnc3ad-tabule-napovc3addc3a1-o-jak-vzc3a1cnou-lokalitu-se-v-pc599c3adpadc49b-c48dec599ovky-jednc3a1-foto-vlac48fka-wildovc3a1 JIČÍN  –  Dobrý den,  dnes  17. května  jsem spustil petici s názvem „Přírodní památka Čeřovka“.  Jedním z důvodů je to, že se z mnoha hledisek  jedná o unikátní lokalitu v Jičíně. Dalším důvodem je to, že místní Spolek občanů a přátel opakovaně žádá o obnovení výhledů z  osm metrů  vysoké rozhledny na nejmenším kopci v okolí  (v roce 2018 navíc navrhuje odstranit soušky, dutinové stromy a změnit lesopark na park http://zpravyceskyraj.cz/patriotum-jicina-nedava-spat-stav-lesoparku-cerovka-maji-ale-i-sve-oponenty-kteri-take-nespi/), ačkoliv jsou všechny posudky proti (doktor Větvička, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Komise životního prostředí a ekologie MÚ Jičín). Horší je to, že spolek má dlouhodobě svého (nikým nevoleného) člena v redakční radě Jičínského zpravodaje, který se v sekci CO ZAJÍMÁ OBČANY JIČÍNA opakovaně ptá i na obnovení výhledů (např. říjen 2012, únor 2018), aniž by bylo jasné, kdo se ptá. Je zcela evidentní těsné spojení mezi spolkem a městem. Navíc může jít o návrhy některých politiků, kteří ve skrytu (přes spolek) ovlivňují veřejné mínění občanů. Je otázkou, zda se jedná o zapsaný spolek, nebo jakousi „příspěvkovou organizaci města“.

Obnovovat historické prvky v lesoparku navrhovala  komise životního prostředí v roce 2017, ale pc599i-vc3bdhledu-z-milohlc3addky-zc3a1padnc3adm-smc49brem-uvidc3adte-c48dc3a1stec48dnc49b-i-okraj-mc49bsta-jic48dc3adna-foto-vlac48fka-wildovc3a1 to může  být dvojsečná zbraň. Při použití  cihlových prvků a schodů může dojít k poškození kořenového systému a následnému odumření stromů.  Komise životního prostředí a ekologie také navrhla  posudek na vzácné ptactvo a  brouky v lokalitě lesoparku. Nemám informace, že by se něco takového uskutečnilo….?

Revitalizaci Čeřovky  nebo obnovení výhledů měla v předvolebních letácích  celá řada místních politických stran a hnutí  (před minulými komunálními volbami), a pak se  téma  revitalizace objevilo i v koaliční smlouvě. I proto jsem spustil petici, protože si myslím,  že snaha o ochranu lokality nebude ani po komunálních volbách na podzim 2018.

A na závěr:  To, že kraj  na můj podnět na zřízení přírodní památky  neshledal v lokalitě žádný chráněný druh, a to pouze  na základě jedné návštěvy (ze dne 20.3.2018), považuji jako „dobrý“ vtip.

Jan Šorf

2 komentáře u „Dobrý den, dnes jsem spustil petici k Čeřovce….

  1. Jan Šorf

    Zdravím. Na doplnění. Na ten posudek, co navrhovala Komise životního prostředí a ekologie města Jičína si dám žádost dle par. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. Zda si ho nechala zpracovat. Zatím nevím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *