Důvěřivost přišla ženu skoro na milion korun

titl JIČÍNSKO –  V těchto dnech se na policisty  obrátila čtyřicetiletá žena z okresu Jičín s tím, že se zřejmě stala  obětí promyšleného podvodného jednání od neznámého pachatele. Ten ji měl prostřednictvím elektronické komunikace a sociálních sítí oslovit a nabídnout jí své přátelství. Po přijetí návrhu postupně  svým kladným přístupem získával ženinu důvěru.  Zřejmě pod cizí identitou s cizokrajně znějícím mužským jménem spolu se smyšlenou historkou o pracovní pozici námořního inženýra ji přesvědčil  o zaslání peněz,  a kvůli  převedení svých celoživotních úspor ve výši 250 tisíc liber na její účet. Od ženy  získal i přesnou adresu trvalého pobytu, telefonní číslo spolu s emailovou adresou. Pak  po ženě  v několika případech opakovaně požadoval  úhradu peněz   v celkové výši 960 tisíc korun na náklady spojené s posláním zásilky obsahující peníze, doklady a smlouvy pro jeho budoucí podnikání. Navíc l ženě  slíbil  zhodnocení jejích vložených peněz, které postupně posílala na jeho bankovní účet. Dosud jí nebyla  žádná zásilka doručena a nedočkala se  ani vrácení  peněz.

Podvodník se tak dopustil podvodu, za který mu  hrozí  až osm let ve vězení.

Podobné případy, kdy muž nebo žena toužící po lásce v dobré víře odešlou svým vyvoleným, které ovšem nikdy nespatřili, různě vysoký finanční obnos, nejsou ničím výjimečným a policisté je prověřují několikrát za rok. V případě plateb do zahraničí je velmi komplikované odhalit konkrétního pachatele těchto trestných činů.

viewimage-1 V souvislosti s uvedenými případy policisté upozorňují:

Sociální sítě jsou velmi populární a lidé je používají jako běžný prostředek komunikace.  Je ale  nutné být tam obezřetnější víc než kdekoli jinde. Není totiž možné  si osobně ověřit, že ten, s kým komunikujeme, je skutečně tím, za koho se označí. Do „přátel“ by si měl každý uživatel sociálních sítí přidávat jen lidi, se kterými se zná a ověřit si jejich totožnost. Komunikace s neznámými osobami je vždycky  riziková, stejně jako zveřejňování přílišného množství osobních nebo citlivých informací o sobě. Pachatel si může svou oběť vytipovat už na základě zveřejněných informací, navíc může tyto informace použít při komunikaci k navázání přátelštějšího vztahu nebo je následně použít proti oběti.

Pachatel se snaží svoji oběť nejčastěji přesvědčit o své náklonnosti, citech, společném budoucím životě nebo zisku, který pro všechny vznikne,  s cílem získat důvěru a pak pro sebe zisk tím, že mu oběť začne posílat peníze na smyšlené věci. Může se jednat například o různé poplatky, zpáteční cestu z cizí země, náklady na léčení nemoci nebo zranění, vykoupení ze zajetí, přesun peněz ze zahraničí. Pokud se už někomu stane, že pošle peníze na účet podvodníka a ten se ho místo slíbené věci snaží přesvědčit k zaslání další částky, nic dalšího už neplaťte a peníze nikam neposílejte. V situaci, kdy si člověk není jistý, pomůže poradit se se svými rodinnými příslušníky nebo skutečnými přáteli, kteří mají odstup a situaci posoudí reálně a bez emocí. Pokud vznikne podezření, že došlo k protiprávnímu jednání, oznamte případ policii.

Cílem pachatele je získat důvěru, vzbudit lítost nebo soucit a pak  přesvědčit oběť, aby mu peníze sama zaslala na bankovní účet, a to často opakovaně.  V mnoha případech je podvedeným člověk, který sám není v dobré finanční situaci, peníze si půjčí a dostane se tak do životní situace, která je pro něj potom jen těžko řešitelná.   Proto znovu  apelujeme na všechny uživatele internetových aplikací, aby v žádném případě neposílali peníze lidem, které nikdy neviděli. 

nprap. Aleš Brendl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *