Házenkáři Jičína blízko skalpu mistrovství Plzně. V sobotu hostí Brno

385507216_18027617815628096_7621402807991612705_n_4 Plzeň / Jičín  –  Po několikatýdenní odmlce se o slovo přihlásila nejvyšší soutěž házenkářů, Chance Extraliga. Jičínští se ve středu představili na horké půdě úřadujícího českého mistra, Talentu Plzeň. Hosté cestovali na západ Čech s cílem jednoznačného favorita duelu překvapit a odvézt si minimálně bod. V sestavě Jičína chyběli zranění Hlipala a Š. Drbohlav, naopak poprvé se v aktuálním soutěžním ročníku představil Hlava.

Talent tým Plzeň 36 (18)

O2xyworld HBC Jičín 34 (19)

Od prvních minut byla k vidění svižná atraktivní házená s řadou krásných momentů. Na vedoucí branku Plzně odpověděl ve třetí minutě Matouš. Následně si domácí vytvořili pětibrankový náskok, 7:2, když využili střelecké nemohoucnosti hostí. Jičínští si dokázali vypracovat velmi nadějné šance ke skórování, bohužel častokrát si vylámali zuby na brankáři Talentu Šmídovi. Hosté se ale nenechali výsledkově nepodařeným vstupem do duelu rozhodit, pokračovali v bojovném výkonu. V útoku dokázali přehrávat obranu domácích, dařila se především součinnost jičínských spojek s pivoty, ne všechny šance se ale podařilo proměnit. Přesto se vývoj zápasu postupně měnil, hosté zlepšili obranu, důležitými zákroky se prezentoval gólman Machalický. Házenkáři Jičína nejprve snížili na 10:8, v dalších minutách první půle dokonce překlopili vedení na svou stranu, 11:12. V poslední desetiminutovce pokračovaly brankové hody, útoky převyšovaly obrany, bylo se tak neustále nač dívat. Střelecký prapor našich házenkářů drželi Matouš, Miľko a výborně hrající J. Hájek, aktivně si počínali rovněž J. Dolejší a Hlava. Tři minuty před koncem úvodního dějství zvyšoval svým druhým gólem Kastner na 16:18, domácí stačili zkorigovat na poločasových 18:19.

Na začátku druhého dějství se opakoval scénář z první třicetiminutovky. Hosté opět neproměnili několik „tutovek“, zkušení domácí trestali a odskočili na 23:20. Jičínští se však nezalekli, i nadále se prezentovali rychlými pohlednými kombinacemi a během několika minut upravili na 24:23. Házenkáři domácího Talentu byli odporem hostí poněkud zaskočeni, z jejich hry se vytratila potřebná lehkost, Jičínští i nadále „kousali“. Silnou zbraní domácích byla součinnost spojek s pivotem Šindelářem, díky ní dokázali Plzeňští znovu odskočit na větší brankový rozdíl, 28:24. Hosté ani potřetí v utkání za výraznějšího gólového manka nerezignovali, zásluhou střelecky aktivních J. Hájka, J. Dolejšího a neomylného Matouše opět snížili na nejtěsnějších 31:30. V závěrečných šesti minutách však hráči plzeňského Talentu náskok s vypětím všech sil uhájili a radovali se z konečné výhry 36:34.

Házenkáři Jičína odehráli na palubovce jednoho z největších aspirantů na mistrovský titul výborné utkání, v průběhu celých šedesáti minut byli domácím více než vyrovnaným soupeřem. Největší rozdíl byl ve využití vyložených šancí, kterých hosté zahodili o poznání víc. V opačném případě se mohlo na západě Čech zrodit velké překvapení. Hosté zaslouží za předvedený výkon absolutorium, bojovali za každého stavu, několikrát se v utkání dokázali otřepat z nepříznivého stavu. V útoku se blýskl devíti góly Matouš, skvělý zápas sehrál J. Hájek, přehled ve hře prokázal J. Dolejší. Do mnoha zakončení se dostal pivot Miľko, bohužel v některých případech své příležitosti neproměnil. V obraně si aktivně počínal Ženatý, hodně práce odvedli rovněž Hlava, Rychna a Miľko. Pochvalu ale zaslouží všichni hráči, jejich výkon je příslibem do zbývajících zápasů základní části Chance Extraligy.

Sestava a branky O2xyworld HBC Jičín: Machalický 1, Grabemann – Matouš 9/3; J. Hájek 5; J. Dolejší 5/3; Miľko 4 Hlava, Kastner a Ježek po 2; Ženatý, Rychna, A. Dolejší a Doškář po 1; M. Hájek; Thorovský; Pekař

Statistika utkání:

Diváků: 480

Sedmičky: 4/3 – 6/6

Vyloučení: 3 – 7; ČK: 0 – 0

Rozhodčí: Čapek, Veselý

Sled branek: 1-1, 5-1, 7-2; 9-5, 10-9, 11-12, 15-14; 16-18; 18-19; 23-20; 24-23; 28-24; 30-28; 31-30; 34-32; 36-34

Premiérové domácí utkání roku 2024 sehrají házenkáři jičínského O2xyworldu již tuto sobotu, 3. února, kdy od 18:00 hodin přivítají ambiciózní celek SKKP Handball Brno, aktuálně třetí tým extraligové tabulky.