Hořické muzeum zve na „Soutěž tří portrétů“ a „Tenkrát v máji“

plak_hlavy titl HOŘICE – V Městském muzeu v Hořicích, ve plak_maj Štorchově síni začne ve čtvrtek 30. dubna výstava „Soutěž tří portrétů“.  Celkem 35 bust od renomovaných umělců představí do 24. května politika Václava Havla, akademika Antonína Holého a architekta Jana Kaplického. (podrobnosti a souvislosti najdete níže).

Hořice, jako celou řadu dalších českých  měst, čeká letos v květnu významné kulaté výročí ukončení druhé světové války. Město si  slavné májové dny připomene m.j.  instalací výstavy dobových fotografií z konce druhé světové války v Hořicích. Vernisáž se uskuteční 5. května v hořickém městském muzeu. (pro zvětšení klikněte na plakáty)

(red)

Soutěž tří portrétů

Výstavní soubor prací s názvem Soutěž tří portrétů, vzešel z klání současných českých sochařů v trojici soutěží. Společným předmětem byl portrét významné osobnosti, respektive osobností – prezidenta Václava Havla, významného chemika prof. Antonína Holého a architekta Jana Kaplického. Výstava představí konkrétní osobnost vždy v nejméně 10-ti různých sochařských pojetích. Soutěže iniciovalo a zorganizovalo Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Obcí architektů a Akademií věd ČR.

Impulsem k soutěži byly problematické sochy Václav Havla

Impulsem k pořádání soutěže o sochařský portrét byla podle Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska debata o problematických sochách Václava Havla, které bezprostředně po jeho úmrtí začaly vznikat zpravidla bez soutěže. První soutěž pořádaná Sdružením proběhla loňského roku 2014 za velkého zájmu veřejnosti, proto se Sdružení rozhodlo v iniciativě pokračovat. Jakkoliv především loňská soutěž nevydala bezvýhradně přesvědčivý portrét Václava Havla, otevřela tato akce dvě důležité otázky veřejných portrétních realizací a pozitivním způsobem přispěla k debatě. Těmi dvěma podstatnými otázkami jsou: – metodika soutěží o veřejných sochařských realizacích, od prvotního impulsu ze strany zadavatele, až po výsledné zrealizování projektu, a za druhé: – připomenutí tradiční sochařské disciplíny portrétu jako fenoménu, jenž je z části determinován živou tvorbou minulosti a z části jej nutno aktualizovat v současných podmínkách, v přirozeném posunu času, přičemž otevření mnohdy pomíjené a rozporné otázky kvality je nevyhnutelnou součástí celé problematiky sochařského portrétu. Letos k osobnosti Václava Havla přibyli další významní mužové – chemik prof. Antonín Holý a architekt Jan Kaplický, kteří rozšířili soutěž motivicky a současně přibylo i sochařů, kteří mají o sochařský portrét zájem, což výše naznačený smysl soutěží podtrhuje.

Vystavující: Jan Bartoš, Barbora Blahutová, Michal Blažek, Martin Čermák, Jakub Goll, Iveta Gombošová, Peter Ilčík, Veronika Jamrichová, Ladislav Janouch, Stanislava Kavanová, Adam Kovalčík, Václav Krob, Jakub Lipavský, Eva Lukešová, Vojtěch Mach – Žižka, Michal Machciník, Pavel Míka, Petr Novák, Kateřina Puffrová, Marie Šeborová, Petr Šedivý, Alena Tetaurová, Zdeněk Tománek, Tomáš Vejdovský

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *