ROBOUSY / Jičín – Měsíc se s měsícem sešel a muzeum chystá další přednášku z cyklu Večery na faře v Robousích. V předjaří a na jaře se můžete těšit na přednášky, které zahrají na poněkud temnější strunu. Přednáška Martina Jirouška se uskuteční v pátek 15. března od 17. 00 hodin na faře v Robousích.
Jakýsi volný rámec našeho cyklu, od kterého se budou odvíjet všechny přednášky, tvoří básně Irmy Geisslové a známý obraz Upír na Koštofránku od Josefa Váchala. Toto rozkročení zdá se možná příliš široké a troufalé, ale ve své podstatě mají oba umělci některé shodné rysy. Oba ve své době stáli na okraji zájmu širšího publika, dožili naprosto odloučeni od kulturního centra, ve své tvorbě zůstali naprosto odtrženi od dalších umělců a mimo umělecké proudy, tvořili jen na základě své vnitřní potřeby.
Můžeme zkusit naklonovat Irmu Geisslovou s Josefem Váchalem, co asi vznikne? Krvavý román a Temnota nade mnou. Dekadence versus satanismus, moderní poezie a lidová poetika, opojení železnicí se skřípajícím havranem. Upíři zběsilého nitra. To je výzva pro každého, komu nejsou umění a společnost lhostejné.
Martin Jiroušek (*1972) absolvoval obor Teorie a dějiny dramatických umění na UP v Olomouci. Studium uzavřel prací Nekonvenční horor a jeho základní rysy. Věnuje se propagaci hororu v literatuře, filmu a ve výtvarném umění. Pořádá přednášky pro školy, univerzity, galerie či knihovny. Věnuje se rovněž publikační činnosti. V roce 2015 vydal základní publikaci o hororu v českých zemích Černý bod. Kniha Černý bod přináší upíry, magii a satanismus, krvavé romány, sešity, unikátní povídkové sbírky. Typické scény, klíčové autory, základní témata. Konfrontaci s filmovým i výtvarným uměním. To nejlepší z dějin českého hororu od počátku 19. století. V roce 2020 pak vydal pod názvem Fialoví ďábli antologii hororu. Zatím posledním literárním počinem byla kniha Ďáblovy knihy aneb Krvavá antologie z roku 2022.
Přednáška Martin Jiroušek: Irma a upíři, pátek 15. 3. 2024 od 17.00. Bývalá fara v Robousích. Robousy 70
RMaG Jičín