Když řidič podcení únavu aneb jak vyzrát na mikrospánek

titulka KONECCHLUMÍ  –   Ve středu 24. června krátce před šestnáctou hodinou řídil devatenáctiletý mladík  od Konecchlumí na Úlibice Citroen C4. Společně s ním cestovaly další dvě osoby. Na přímém úseku za odbočkou na Kamenici přejel  řidič pravděpodobně vlivem mikrospánku plynule do protisměru. Tam sjel do levého silničního příkopu, kde auto narazilo do betonového mostku  a  pak se  převrátilo na pravý bok a zastavilo až v poli, kde se vzňalo.  Celá posádka skončila se zraněním v nemocnicích.  Alkohol u řidiče  vyloučila  dechová zkouška.  Celková škoda je předběžně vyčíslena na  80 tisíc korun. Přesnou příčinu dál šetří jičínští dopravní policisté.

Jak vyzrát na mikrospánek

1. Jezděte odpočatí

2. Pokud chodíte spát brzy, neřiďte dlouho do noci

3. Jestli nejste ranní ptáčata, nevyjíždějte za kuropění

4. Cestu dobře plánujte

5. Dbejte na pravidelné zastávky

6. Zastavte na bezpečném místě a odpočiňte si

7. Bavte se se spolujezdcem

8. Dejte si kávu, otevřete si okénko

9. Nespoléhejte se bezhlavě na bezpečnostní asistenty

10. Pamatujte, že nejlepším asistentem je odpočatý řidič

Zásadní rada, jak se vyhnout mikrospánku,  je dobře si cestu naplánovat. Jet obvyklým tempem, vyjet v příhodnou dobu, dělat si přestávky. Někdo nerad řídí ráno, jiný zase naopak dlouho do noci, tomu bychom měli plánování cesty přizpůsobit.

Obecná doporučení při mikrospánku jsou různá. Někdo radí si třeba trochu zacvičit, dát si kávu nebo energetický nápoj. Obecně tato řešení na chvíli zaberou, jenže problém je v tom, že pak se únava dostavuje vzápětí o to intenzivněji. Do určité míry také pomáhá střídat různé podněty. Pomohou častější přestávky při cestě nebo konverzace se spolujezdcem.

nprap. Aleš Brendl, 25. června 2020

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *