Ke srážce se zvěří dochází hlavně za svítání a za soumraku

titulka JIČÍNSKO –  Ve čtvrtek 9. srpna došlo na silnicích okresu Jičín  ke třem dopravním nehodám při střetu se zvěří.  Scénář v těchto případech je pokaždé stejný:  ze silničního příkopu z vyšší vegetace vběhne před auto lesní zvěř. Řidiči ve většině případů už nestačí zareagovat a zabránit samotnému střetu.  Jen od začátku letošního roku k dnešnímu dni jičínští dopravní policisté evidují už 120 takových  případů. V loňském roce to za stejné období  bylo  105 případů. Přečtěte si  rady policistů.

Ke srážce se zvířetem může dojít v kteroukoliv denní dobu, nejčastěji  za svítání a za soumraku. Velké riziko hrozí i při nočním oslnění  světlomety vozu, kdy je zvíře zmatené  a zůstává strnule stát na silnici. Prevencí vzniku těchto nehod je  hlavně  snížení rychlosti jízdy v místech, kde je možný výskyt zvěře, zraková kontrola obou stran silnice a soustředění se na možnost, že se zvíře náhle objeví. Jakmile zjistíme jeho pohyb před sebou, měli bychom okamžitě zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se pohybují většinou ve skupinách, je tak  pravděpodobné, že zahlédnuté zvíře nebude samo.

Pokud už  k nehodě se zvířetem došlo, udělejte  to, co   při jakékoliv  jiné dopravní nehodě. Rozsviťte výstražná světla, umístěte na silnici trojúhelník,  a  když  došlo ke  střetu  s velkým  zvířetem, přivolejte policii. Nesnažte se poraněné zvíře odklízet ze silnice sami, může vás poranit.  Srážka se zvěří se podle zákona musí nahlásit zástupci místně příslušného mysliveckého sdružení, který by měl zraněné zvíře zajistit nebo uhynulý kus zlikvidovat.  Když střet nahlásíte policii, postarají se o tento úkon sami policisté.

nprap. Aleš Brendl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *