Kostelní hodiny začnou tikat, návštěv ve sklepení přibude

odra-nisa2 JIČÍN –  Výkup pozemků v Popovicích pro cyklotrasu Odra-Nisa č. 14, přístup do renesančního sklepení zámku pro organizované skupiny, oprava hodin na kostele sv. Ignáce, další investice do Aquacentra…  I tato témata ze svého jednání dnes předloží radní zastupitelům na poslední veřejné schůzi tohoto roku.

Pokračují přípravy pro dálkovou cyklotrasu Odra-Nisa

Radní pověřili oddělení správy majetku jednáním o výkupu pozemků v Popovicích pro dálkovou cyklotrasu Odra-Nisa. Město je totiž garantem úseku Tuř-Jičín-Jinolice. „Ve spolupráci s obcemi, přes které je trasa navrhována, řeší město zpřesnění umístění cyklotrasy a s tím související vlastnické vztahy k pozemkům. Každá obec bude řešit vlastnické vztahy k potřebným pozemkům v rámci svého správního obvodu. Město tak řeší území Popovic,“ informovala mluvčí jičínské radnice Magda Doležalová. „Spolupráce je nezbytná, skoro každý pozemek má několik vlastníků a my se tam musíme dohodnout se všemi, aby  pozemky pro stezku  byly v té šíři, kterou potřebujeme,“ dodal místostarosta Jan Jiřička.  „Jaký bude povrch cyklotrasy u nás, to je individuální podle daného místa. Tedy jako  to bylo řešeno například  na dálkové trase Hradec Králové – Kuks. Tam jsou asfaltové  části, ale i přírodní povrch.  Nejde o diktát, můžeme to  ovlivnit i u nás,“ upozornil radní Luděk Havel.

Ředitelka Knihovny Václava Čtvrtka při hodnocení obstála

Podle Pravidel pro hodnocení ředitelů příspěvkových organizací, která Rada města schválila v imgp7534 roce 2012,  absolvovala  hodnocení  po  dvou letech  i  Jana Benešová, ředitelka Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně.  „Posuzováním předtím úspěšně prošel ředitel Sociálních služeb města Jičína Tomáš Kolátor a ředitel KZMJ  Jičín  Pavel Nožička.  Paní ředitelka uspěla ve všech bodech. Hodnotící komise proto radě sdělila, že není nutné vypisovat výběrové řízení na obsazení místa ve vedení knihovny,“ oznámil jičínský starosta Jan Malý a dále řekl, že akce v knihovně mají odezvu i návštěvnost. Zařízení by se podle něj  mělo dál rekonstrukčně zkvalitňovat. „Nechali jsme vypracovat studii  a pokud bude schválena, pak se knihovna rozšíří, protože například prostor čítárny je nedostačující. Budova nemá bezbariérový přístup, nájezd pro vozíčkáře  je ze dvora do přízemí, ale výtah do prvního patra chybí,“ přiblížil současné nedostatky v knihovně Jan  Malý.

Kostelní hodiny zase „půjdou“.  Zůstanou tři ciferníky

S malou nadsázkou  se „do roka a do dne“ vrátila  na kostelní věž sv. Ignáce  opravená střecha s bání.  Další rekonstrukce však nemovitou kulturní památku ještě čekají. Té nejbližší se ujme město Jičín, které připravuje opravu věžních hodin. Podle historického úzu je totiž jejich majitelem, ačkoliv samotný kostel vlastní Římskokatolická farnost, arciděkanství Jičín. Hodinový stroj pochází z 18. století, ciferníky s ručičkami pak z druhé poloviny 19. století.  Další informace od jičínského místostarosty Petra Hamáčka připojujeme ve zvuku:

 

10547460_367014140090206_2968777444229238081_n Ve velmi špatném stavu jsou hodinové ciferníky. „Podle památkářů už nepůjdou využít, jsou prožrané od rzi.  S jejich restaurováním tedy nepočítáme, bude nutná výroba replik. Původní ukazatele času by mohly skončit v inventáři jičínského muzea,“ dodal Petr Hamáček. Opravy začnou v příštím roce,  město totiž  chce využít lešení na věži, které poslouží při další etapě rekonstrukce. Ta se týká fasády věže a vnitřních úprav. „Na věži zůstanou jako rarita pouze tři ciferníky, čtvrtý, směrem od jezuitské koleje je nadbytečný, protože na hodiny není z této strany vidět,“ informoval jičínský starosta Jan Malý. Podle předběžných odhadů bude na restaurování hodin potřeba okolo půl milionu korun, dalších sto padesát tisíc korun by stály repliky ciferníků.

Renesanční  zámecké sklepení se bude odemykat častěji

Při vstupu do renesančního sklepení Valdštejnského paláce v Jičíně pociťují návštěvníci dsc_0534   příjemné mravenčení v zádech. Je to tajemný prostor, který v kontextu s příběhem o Elišce Kateřině Smiřické a s  výbuchem na jičínském zámku  jitří  lidskou fantazii. Sklepení představuje velké historické dědictví, je mimořádné i  z  hlediska architektonického řešení. Prostory jsou zachovalé a tudíž vhodné pro pravidelné návštěvy veřejnosti. V minulosti posloužily v době Valdštejnských slavností,  pro výstavy v rámci festivalu Jičín-město pohádky, konaly se tam besedy se spisovateli, návštěvy sklepení jsou součástí komentovaných prohlídek zámku v hlavní turistické sezóně.  Radní nyní schválili povolení vstupu do renesančního sklepení organizovaným skupinám na vlastní nebezpečí. Prohlídky bude třeba předem dohodnout se správcem zámku.

Aquacentrum si  žádá  další investici. Pomohou nedočerpané peníze

Ředitel  Sportovních  zařízení  města Jičína  upozornil radní na  nutnost obnovy chlorovacího zařízení v Aquacentru, které je v havarijním stavu.  Vycházel přitom  ze  zprávy od firmy, která zajišťuje servis tohoto zařízení. „Poptávkou byly osloveny čtyři firmy, nejlevnější nabídku ve výši  téměř 150 tisíc korun  podal Miroslav Černý. Opravy zaplatí město z letošního rozpočtu, z nedočerpaných peněz  na původně plánované opravy sprch a bazénu,“ přiblížila investici mluvčí radnice Magda Doležalová. Zařízení je podle vyjádření radních dožilé. Rekonstrukce by provoz Aquacentra neměla omezit.

(vaw)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *