Lesní zvěř na silnici je čím dál větším rizikem

titulka JIČÍNSKO  –   Od začátku letošního roku 2019 k dnešnímu dni policisté v okrese Jičín z celkového počtu 777 dopravních nehod evidují už 181 případů, které souvisejí se zvěří. V porovnání s loňským rokem za stejné období z celkového počtu 730 dopravních nehod policisté evidovali 161 nehod se zvěří, tedy o dvacet míň. Podle celorepublikových policejních statistik stoupl za posledních pět let počet střetů  se zvěří zhruba ze sedmi a půl tisíc na více než 12 tisíc případů ročně. Z toho vyplývá, že je to jedna z nejčastějších příčin dopravních nehod a ne vždycky se obejdou bez zranění.  Preventivní informace  jsou tady:

· Ke srážce se zvířetem může dojít v kteroukoliv denní dobu, nejčastěji  ale za svítání a za soumraku. Velké riziko hrozí i při nočním oslnění světlomety auta, kdy je zvíře dokonale zmatené a zůstává strnule stát na silnici.

· Prevencí vzniku těchto nehod je především snížení rychlosti jízdy v místech, kde je možný výskyt zvěře, zraková kontrola obou stran silnice a soustředění se na možnost, že se zvíře náhle objeví. Jakmile zjistíme jeho pohyb před sebou, měli bychom okamžitě zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se pohybují většinou ve skupinách, takže je pravděpodobné, že zahlédnuté zvíře nebude samo.

· Nestrhávat řízení a raději srážku podstoupit, než riskovat případnou srážku se stromem nebo jinou pevnou překážkou.

· Pokud  už  k nehodě se zvířetem došlo, je  třeba udělat  opatření jako při kterékoliv jiné dopravní nehodě. Rozsvítit výstražná světla, umístit na silnici trojúhelník a pokud došlo ke  střetu  hlavně s velkým zvířetem, přivolat policii. Nesnažte se poraněné zvíře odklízet ze silnice sami, může vás zranit.  Srážka se zvěří se podle zákona musí nahlásit zástupci místně příslušného mysliveckého sdružení, který by měl zraněné zvíře zajistit nebo uhynulý kus zlikvidovat.   V případě nahlášení takovéhoto střetu policii se o tento úkon postarají sami policisté.

nprap. Aleš Brendl, 9.10.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *