Mincovnictví vévody Albrechta z Valdštejna s Janem Vidunou

titulka LOMNICE NAD POPELKOU  / Jičín –   Cyklus jarních  přednášek v Městském muzeu v Lomnici nad Popelkou  pokračuje  v  úterý  19.  března od 17  hodin.  Přednášet na téma „Mincovnictví vévody Albrechta z  Valdštejna“  bude  Jan  Viduna,  sběratel, dlouholetý člen České numismatické společnosti, aukční analytik a externí redaktor Artplus.  Akce se koná u příležitosti 390. výročí vévodovy tragické smrti v roce 1634 v  Chebu.  Vstupné bude opět dobrovolné.

Autor se téměř čtvrt století zabývá mincovnictvím a grafikou doby Albrechta z Valdštejna. Při vzniku soukromého Valdštejnova muzea a mincovny v Jičíně se podílel na zřízení stálé expozice. V roce 2021 uspořádal mimo jiné i výstavu „Harant a jeho doba“ – dobové grafiky, mince a knihy. V roce 2023 vydražil v aukci originál cestopisu Kryštofa Haranta pro hrad Pecka.

Posluchač se dozví, mimo jiné, co vedlo Valdštejna k ražbě vlastních mincí, jakým způsobem zřizoval mincovnu v Jičíně, jaké těžkosti jej provázely při obstarávání drahých kovů pro ražbu mincí, kde se nacházela první jičínská mincovna a kde později zřídil novou. Zmíněna bude i ražba mincí ve slezské Zaháni, jaký byl osud mincoven po zavraždění v Chebu, jaké mince Albrecht z Valdštejna razil a jaká je dnes jejich vzácnost a cena na světovém sběratelském trhu.

Na místě  budou  vystaveny některé z původních ražeb z jičínské a zaháňské mincovny, z nichž některé nebyly doposud publikovány v odborné numismatické literatuře. Vystaveny budou také  moderní ražby, které připomínají jeho osobu a události s ním spjaté. Dále bude k vidění životopis Albrechta z Valdštejna od G. Priorata s jedním z nejstarších knižních vyobrazení jeho mincí a několik vévodových portrétů na původní grafice ze 17. století. Dále autor pohovoří o vybrané odborné literatuře, jež se věnuje Valdštejnovu mincovnictví; ty si budou moci posluchači také osobně prohlédnout.

(az)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *