Mladí „predátoři“ převzali v Jičíně titul Nejlepší student

nejlepsistudenti-2015-1 PRAHA/ Jičín – Středoškoláci z celé republiky bojovali o titul Nejlepší student v pátém ročníku soutěže, která hodnotí jejich výjimečnost, studijní i mimoškolní aktivity. V konkurenci 121 přihlášených studentů byli odbornou porotou vybráni čtyři finalisté, aby přesvědčili o svých kvalitách ve finále soutěže v Jičíně. Všichni studenti své nominace obhájili a jejich školám právem patří titul Nejlepší škola 2015. „Jsem z výkonů těch mladých lidí ohromen. V každém studentovi vidím kousek sebe, hlavně v jejich zaujatosti. Tak přesvědčivý projev na veřejnosti bych ale v jejich věku nesvedl. Finálové prezentace všech studentů byly bezprostřední, zajímavé a velice vyrovnané,“ sdělil za organizátora soutěže jičínskou firmu Microrisc  Vladimír Šulc po vyhlášení soutěže.

A jaký je recept k dosažení takových úspěchů? „Je to možná o odvaze podívat se na věci trochu jinak,“ uvedl Václav Klement, ředitel a učitel Luboše Vozdeckého. Soutěž přináší příjemné finanční odměny pro studenty a školy, tedy podporu vzdělání a mladé generace, má však také nejlepsi-studenti-a-skoly-2015 prezentovat kvalitu studentů a našich škol. „Je velice příhodné, že tuto soutěž organizuje právě firma Microrisc. Zdánlivě malá firma z Jičína má obrovský přesah a význam. Prestižní ocenění Česká hlava je toho důkazem,“ uvedl starosta města Jičína Jan Malý.

„Přijeli k nám cenoví predátoři,“ zahájila slavnostní vyhlašování soutěže herečka Zdeňka Žádníková Volencová. A obratem zpřesňuje, že nejen chytrost je charakteristická pro „Nejlepšího studenta“, ale také dobrá duše. Tato kombinace dává celému pojmu pravý smysl. Proč tedy stojí za to být nejlepším studentem? Odpověď nabízí vítězka Magdaléna: „Díky Marii Terezii, Ústavě a postoji dnešní společnosti jsme povinni do školy pravidelně docházet. Proč onu neodmyslitelnou životní etapu neučinit z vlastní iniciativy zajímavou? Čas plyne v úplně jiné dimenzi, když jej investujeme do aktivit, které mají smysl a perspektivu.“

 Představení vítězů:

Nejlepší student v kategorii Nadějný vědec Luboš Vozdecký se zabývá experimentálním studiem valivých pohybů. Za popis nových aspektů valivého odporu si získal uznání vědecké obce a sbírá významná ocenění. „Každý objev je taky o štěstí, chce to mít tak trochu haluz,“ říká skromně Luboš. Ve svém studiu bude pokračovat na University of Cambridge.

Kreativní umělkyně a sklářka Magdaléna Nešněrová. Její aktivity zahrnují uměleckou výtvarnou a designérskou tvorbu, herectví, moderování, literární tvorbu, fotografování, hru v kapele i netradiční sporty jako kiteboarding, wakeboarding, snowboarding, speedminton  nebo Stand up paddle boarding. Získala mj. 1. místo. v krajské výtvarné soutěži Stáří – čas zralosti, moudrosti a vzpomínek, jejímž tématem byl postoj ke stáří.

Martin Buchta zvítězil ve speciální kategorii Nejlepší student technik. Martin je nadšený modelář, průvodčí, vlakvedoucí a výpravčí. Vše na poli elektrotechniky, elektroniky, modelaření, strojírenství a zručnosti je mu blízké. Kromě úspěchů v soutěžích renovoval několik historických lokomotiv, sestavil elektrickou tříkolku, modely tramvají,  a to i v měřítku pro přepravu  lidí.  „Poté, co jsem si opravil starý šlapací šicí stroj, se učím šití na stroji. Pečení zákusků a dortů se věnuji pro přivýdělek. Fotografuji se starými typy fotoaparátů s domácí výrobou fotografií. Učím se hrát na banjo,“ doplňuje své aktivity Martin.

Lucie Brichová je skromná badatelka na poli fyziky a chemie. Zajímavé jsou především její vědecké stáže a zkušenosti. Zabývala se Vývojem diodových laserů v blízké IČ oblasti a jejich spektroskopickou aplikací (studentská vědecká stáž Otevřená věda III, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského) nebo konverzí nukleárních spinových izomerů v H2O ve Středoškolské odborné činnosti. Mezi její záliby patří také lidový tanec. Další studium ji čeká na universitě v Londýně.

Všem vítězům přejeme, ať mohou dělat a snad se jednou i živit tím, co je baví. Gratulujeme studentům i školám k velkému úspěchu!

(as a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *