Na jaře se vrátí hrdinové stříbrného plátna a diváci

dav

JIČÍN –   Biograf Český ráj  v Jičíně se klube  na svět  v podobě, kterou zachytily historické snímky.  „Když jsem roky psal že biograf je chrám filmu…, měl jsem pravdu. Stačilo vybourat ten zasklívací nesmysl co předvedli soudruzi za komunismu a znovu vymodelovat původní okna. Vstup do biografu je prostě monumentální,“ říká s úsměvem Michal Miškovský,  provozní biografu. Podle  Jana Jireše, mluvčího jičínské radnice jde o největší investici do kulturního zařízení v Jičíně po roce 1989,  s náklady 45,8 milionu korun.   „Zatím  jde všechno podle plánu. Rekonstrukce je ve své finální třetině.  To znamená, že  už  ve druhé polovině jara by se do kinosálu  mohli  vrátit  diváci a hrdinové stříbrného plátna. Venkovní lešení bylo odstraněno a nová podoba jičínského kina už teď přitahuje pozornost. Fasáda a střecha jsou skoro dokončené, proto se práce v zimě přesunuly do interiéru.“

„Teď se připravujeme na instalaci akustických podhledů a na opláštění stěn. V polovině ledna začneme s keramickými obklady,“ informoval   stavbyvedoucí  Luboš Tichý z firmy Chládek & Tintěra Pardubice a.s., která už umístila kabeláž elektroinstalací. Ke konci ledna  ještě přidají rozvody promítací a zvukové techniky. V zimě chce dodavatel stihnout dřevěné obložení a dokončit vzduchotechniku a zdravotechniku. Vloni bylo proinvestováno 17 milionů korun, letos město dodavateli uhradí zbytek. „Náklady zřejmě nejsou definitivní, protože kvůli špatnému stavu je nutné demontovat i konstrukci na plátno a opony. Látka opon byla totiž hodně poškozena stářím a používáním a jejich oprava by se nevyplatila. Došlo také k modifikaci plánované výměny sedadel, jejich kvalita bude shodná s těmi v multikinech. Toto navýšení ale pokrývá dotace ve výši 350 tisíc korun od Státního fondu kinematografie,“ dodává Jan Jireš.

Oblouky a svítilny, i vizuální atrakce

„Pořízení nového promítací plátna bylo součástí projektu. Konstrukce, která ho drží, měla zůstat původní, ale je vidět, že bude třeba namontovat novou,“ přiblížil  provozní Biografu Český ráj Michal Miškovský. Samotná dispozice budovy se  podle něj v půdorysu vrací do původní podoby z 30. let. Vchod bude situován stejně jako dřív z ulice 17. listopadu. Estetický dojem získá díky obloukům a  svítilnám.  Vestibul kina se rozšíří,  bude víc prostoru pro zázemí šatny, pokladny a baru. Vizuální atrakcí bude promítací místnost s prosklenými dveřmi.  Díky tomu divák, který vejde na balkonový ochoz, uvidí do „kinárnické kuchyně“.

„Dočasné promítání v kinosále ve Valdicích  je standardní, filmoví nadšenci by tento  provizorní Biograf Český ráj  ve valdickém kulturním domě  měli  určitě  navštívit. Je to vlastně historická událost, která se zřejmě už nikdy opakovat nebude,“ zve do valdického kinosálu Michal Miškovský.

Snímky z  rekonstrukce, stav z ledna letošního roku  Autor: J. Jireš

(jj a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *