Na Olympiádě mládeže vybojoval Martin Florian bronz

Silver Medalist Gustavo Agustin Osorio ARG, Gold Medalist Topias Laine FIN and Bronze Medal Martin Florian CZE on the Podium after the Athletics Mens Javelin Throw at the Athletics Field, Youth Olympic Park. The Youth Olympic Games, Buenos Aires, Argentina, Tuesday 16th October 2018. Photo: Gabriel Heusi for OIS/IOC. Handout image supplied by OIS/IOC BUENOS  AIRES  /   Jičín   –    V Buenos Aires se uskutečnila  jedna z největších letošních světových sportovních akcí Olympiáda mládeže. Jičínský sport má na této mimořádné akci své zastoupení v osobě jičínského oštěpaře Martina Floriána. Letenku do zámoří si vybojoval pátým místem na Mistrovství Evropy juniorů v maďarském Gyëru v srpnu letošního roku. Formát atletických soutěží je trochu nezvyklý. Atleti musí absolvovat dva závody a o pořadí rozhoduje součet výkonů v obou soutěžích. Jičínský atlet absolvoval svůj závod v sobotu 13. října a dosáhl mimořádného úspěchu, když obsadil páté místo v konkurenci nejlepších světových oštěpařů juniorské kategorie. V novém osobním rekordu rovných 74 metrů, kterého dosáhl v poslední sérii závodu (dosud 73,67 metru) skončil jako druhý nejlepší evropan. Na bronzovou medailí tak scházelo v polovině soutěže pouhých 57 centimetrů. Druhá část soutěže oštěpařů pokračovala  v úterý 16. října a Martin opět zazářil, když posledním pokusem ještě  vylepšil své maximum na 76,24 metrů a skončil na místě druhém. V součtu obou soutěží stačil jeho výkon 150, 24 metrů na posun na krásné třetí místo a zisk bronzové medaile, druhé pro Českou republiku. Na stříbrný stupínek domácího Osoria chyběly pouhé 4 centimetry. Vítězný fin Laine dosáhl v součtu ještě o tři metry dál.

Martin se věnuje oštěpu teprve druhým rokem a řadí se mezi největší naděje české atletiky ve své kategorii. V Jičíně začínal pod vedením ing. Bohuslava Klimpla a v současné době je studentem sportovního gymnázia v Jablonci nad Nisou.