Nová mateřská škola je bohulibý nápad, ale bude nutná?

imgp6789 JIČÍN –  Radní v Jičíně začali uvažovat o stavbě  další mateřské školy. Vede je k tomu očekávaná změna zákona. Podle ní by předškoláci měli mít garantované místo ve školce už od dvou let věku. K záměru výstavby v areálu zahrady mateřské školy Máj  se zastupitelé vyjadřovali  na veřejném jednání. „Nová školka, to je bohulibý nápad, ale je opravdu nutné ji stavět? Statistiky ukazují na mírný pokles počtu narozených dětí. A budou rodiče opravdu  chtít  dávat dvouleté děti do školek?“ zajímal se  zastupitel Petr Šindelář. Podle  něj by  ti, kteří jezdí z okolních obcí za prací (ze Železnice, Valdic nebo z Jinolic), vozili zároveň své děti do jičínských školek. „Co s nimi budeme dělat, až u nás později nastoupí do základních škol?  Ty nejsou nafukovací,“ upozornil P. Šindelář.  Dostatečně pádným argumentem k výstavbě však podle něj  může být  případné získání devadesátiprocentní dotace. „Povinnost garantovat  místa  dvouletým dětem sice nastane až v roce 2020, ale chceme situaci řešit včas, proto zatím prověřujeme, co by bylo optimální. Nic jsme neschválili, jen jsme probírali varianty. Jsou tu totiž  dvě významné věci: v nadcházejícím školním roce zrušíme dvě třídy předškolních dětí v základní škole v ulici 17. listopadu, protože jim tam chybí místa pro školáky. A stav staré budovy mateřské školy na Větrově je špatný,“ vysvětlil místostarosta Petr Hamáček.

Při úvahách o nové budově  byla ve hře  např.  i přestavba půdních prostor  první mateřské školy v ulici 17. listopadu. Kvůli provozu  tohoto zařízení  by  však  rekonstrukce  byla  logisticky náročná a navíc  kapacita  zahrady  je pro dalších padesát dětí příliš malá. „Odbor školství nemůže situaci řešit ze dne na den, aby to byla hrrr akce! Už před dvěma lety jsem předkládal materiál, abychom  se  včas připravili na to, že nám v dohledné době bude chybět 130 míst pro předškoláky.  A  právě  areál mateřské školy Máj  je jednou z lokalit, která by rozsahem odpovídala hygienickým předpisům,“ řekl zastupitelům šéf  jičínského odboru školství Miroslav Kazda. Zastupitel Martin Puš kvitoval, že se o problému diskutuje. „Nezpochybňuji informace od pana Kazdy, ale měli bychom se tomuto tématu věnovat víc  a dívat se i jinými pohledy. Bylo by dobré vědět, zda chceme přijímat  všechny děti, které tady nemají trvalý pobyt, co nás to bude stát a údaje vyhodnotit. Starostové okolních obcí na to jistě také mají názor,“ připomněl M. Puš. Starosta Jan Malý  přislíbil společné setkání všech zainteresovaných.

(vaw)

3 komentáře u „Nová mateřská škola je bohulibý nápad, ale bude nutná?

 1. Miloš Starý

  Naši „sociální inženýři“ sotva dostavěli jednu předraženou školku, už se ženou do další. Pokud se objeví dotace na kolotoč s labutěmi jdeme do toho….namísto abychom řešili dopravní infrastrukturu a parkování ve městě. V aķčním radiu 5 km je rada školek a škol, kam je možno děti dovézt. Jsme svědky nehorázného plýtvání ve školství i zdravotnictví.
  Spousta škol, kde je pár žáků,zbytečné nemocnice s vysokými náklady a všechno pokud možno zadarmo.
  Populisté na krajích(současní i minulí) nemají odvahu cokoli změnit a zefektivnit. Co kdyby náhodou naštvali některé ze svých voličů?…jičínská radnice se chová naprosto stejně.

  1. Podučitel Očičko

   „Pokud se objeví dotace na kolotoč s labutěmi jdeme do toho“… Tak to říká ten pravý. JDK alias převlečená jičínská ODS. A byla to ODS, komu v Jičíně vděčíme za nejdražší brouzdaliště ve střední Evropě nebo za nesmyslný nákup předraženého ARISu…. Byly na to dotace.

 2. J.K.

  No jo, podučitel Očičko. Co jsme mohli čekat. Mě by zajímalo, co vybuduje nové vedení a na co sežene peníze mimo rozpočet. Kritizuje se dobře. Dělají to zvláště s oblibou ti, kteří pro město ani nehnuli malíkem.
  Ale pomluvy jim jdou od úst pěkně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *