Osmnáctiletá řidička podcenila zatáčku a skončila na střeše

titulka JIČÍNSKO  –   Ve  středu  7. listopadu  krátce před patnáctou hodinou došlo na silnici II. třídy   u  Svatojánského  Újezdu  k  dopravní nehodě.  Osmnáctiletá řidička  Škody  Felicia jela ve směru od Lázní Bělohradu na Choteč. Za odbočkou na Svatojánský Újezd  vyjela  v levotočivé zatáčce  pravou  částí  vozu  mimo silnici.  Strhla  řízení vlevo, dostala smyk  a přejela  vpravo mimo silnici.  Auto  se  přetočilo  na střechu a  skončilo na louce. Při dopravní nehodě utrpěla zranění nejen řidička, ale i její devatenáctiletá spolujezdkyně. Obě dívky skončily v nemocnici v péči lékařů.  Požití alkoholu u řidičky vyloučila dechová zkouška,   celková škoda  se  předběžně odhaduje na víc než  30 tisíc korun.

Seniorka přišla o dvě stě tisíc korun 

JIČÍNSKO –  Ve středu 7. listopadu ráno neznámý muž telefonoval  šestaosmdesátileté seniorce, vydával  se  za  jejího  příbuzného  a  kvůli neodkladným  výdajům po ní  požadoval  půjčení  peněz.  Žena po chvíli svolila s půjčením částky 200 tisíc korun s tím, že jí bude následujícího dne navrácena. Ještě téhož dne v dopoledních hodinách za ženou do místa trvalého bydliště přijel po předchozí dohodě pro ní neznámý muž,  který od ní, za údajného příbuzného, převzal uvedenou hotovost. Po  dodatečném ověření informací  poškozená zjistila, že se stala obětí zavrženíhodného podvodného jednání. Podvodník může zůstat ve vězení až pět let.  V souvislosti s tímto případem policisté upozorňují, že se množí případy okradených seniorů.   Zloději mají vždycky  připravenou nějakou záminku, jak se dostat do bytu. Především starší lidé jsou velice důvěřiví a neznámou osobu v dobré víře pozvou dovnitř. Následující scénář je ve všech případech obdobný. Tímto upozorňujeme především děti a vnoučata seniorů, aby babičku nebo  dědečka upozornili, že nemají nikomu důvěřovat a nikoho cizího do bytu nevpouštět. Jen tak  zabrání tomu, aby se podobné případy nestávaly.

Scénář zlodějů bývá podobný, ne-li stejný:

* zpravidla jsou dva, jeden upoutá pozornost a druhý krade

* vyhledávají staré, osaměle žijící občany

* jsou to pro ně vždy cizí lidé

* vydávají se za pracovníky různých institucí, nebo tvrdí, že dobře znají jejich blízké

* vetřou se do domu nebo bytu pod záminkou: odpočtu elektrické energie, plynu, vody, údajné výhry či dědického řízení, domovního prodeje, koupě věcí, jejich údajné tísně

* používají trik s rozměněním bankovky, většinou 5000 nebo 2000 korun

* přitom zjistí, kde máte celoživotní úspory, které poté ukradnou

* pozor na lákavé zprávy o zvýšení důchodu, vrácení přeplatku nebo výhře

* často žádají podepsat různé smlouvy nebo dokumenty (pojištění, televize, rozhlas)

Bezpečnostní zásady:

* zabezpečit dům (kukátko, řetízek)

* sousedská výpomoc, dobré vztahy

* při každém podezření volat policii

* neotvírat neznámým osobám

* nechlubit se cennostmi

* požádat o předložení služební průkaz nebo jiného dokladu – zavolat na úřad

* instituce většinou domlouvají návštěvu svých pracovníků telefonicky předem

Jak se bránit možnému okradení:

* nedávat se do hovoru s cizími lidmi, kteří by jednali podle tohoto scénáře

* nepouštět je do domu či bytu

* požádat o pomoc sousedy nebo rodinu

* ihned volat Policii České republiky na linku 158

Mladá žena nadýchala necelé dvě promile

JIČÍNSKO  –   Ve čtvrtek 8. listopadu před třetí hodinou ranní kontrolovala policejní hlídka v Nové Pace   Škodu  Felicia, kterou v tu dobu řídila dvacetiletá žena. Provedené dechové zkoušky u ní prokázaly pozitivní hodnoty 1, 67 a 1, 70 promile alkoholu v dechu. Řidičce policisté na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali jí další jízdu.  Ženě hrozí až roční vězení.

Upozornění:

Řízení pod vlivem alkoholu je přinejmenším stejně nebezpečné jako řízení pod vlivem drog. V obou případech je takový řidič velkým nebezpečím pro ostatní účastníky silničního provozu. Čím je hladina alkoholu nebo návykové látky u řidiče vyšší, tím menší je řidičova schopnost auto ovládat. Na odhalování těchto řidičů se jičínští policisté zaměřují  při  dopravně bezpečnostních akcích, ale i při  běžném dohledu nad silničním provozem.

nprap. Aleš Brendl 8. listopadu 2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *