Pátý Propadák s novým vizuálem pro zmatení fanoušků

titulka JIČÍN  – Festival Propadák, jehož  pořadatel se netají  tím, že je i  jednou z možných cest do pekla,  se  letos  koná  už  popáté.  A zase s mizivými ambicemi,  zato s novým vizuálem od umělce Karla Brauna.  A  už  popáté zdarma.  Do rokle  na jičínském kopci  Čeřovka  přijedou 8. června  i  kapely z Rakouska nebo z Polska. Na dvou scénách vystoupí na třináct kapel. Rokli a její okolí tradičně vyzdobí netradiční výtvarné instalace. Zahraje dosud nejvyšší počet zahraničních interpretů – kapely Ultima Radio a Mother’s Cake z Rakouska nebo XDZVØNX z polské Wroclawi. „Nejdůležitější aspekt Propadáku, a sice vstup zdarma, zůstává i letos zachován. Novinkou je crowdfundingová kampaň. Fanoušci festivalu mohou naši činnost ještě před začátkem festivalu podpořit koupí designového textilu nebo si od nás mohou nechat namalovat svou karikaturu,“  uvedl hlavní pořadatel festivalu Jan Propadák. Dění začne ve stanu  Stage na hovno vystoupením performera Karla Brauna ve 14 hodin, program na hlavní scéně  otevře v 15 hodin kapela Haary Hills.  Konec Propadáku bude nejpozději o půlnoci. Pořadatelem festivalu je Sdružení alternativní kultury a sportu Jičín. Festival se může uskutečnit za podpory města Jičína a díky příspěvkům  soukromých sponzorů.

plakat Novinkou  je i změna vizuálního stylu. Ikonický bílý palec ukazující dolů nahradila hororově laděná karikatura rokle na Čeřovce od umělce Karla Brauna. „Od této změny si slibujeme především zmatení fanoušků. V posledních ročnících jich chodilo až moc a v rokli je pak okolo toho příliš moc práce. Změnili jsme také písmo. To nové je hůře čitelné, takže doufáme, že lidé z plakátů vůbec nepochopí, o co se jedná,“  přiblížil J. Propadák.

V dolní části rokle pod rozhlednou Milohlídkou bude tradičně hlavní scéna, na které se kromě zmíněných rakouských kapel představí také třeba na ceny Anděl nominování rockeři Povodí Ohře. Větší prostor zde bude tentokrát ponechán také regionálním kapelám: vystoupí ostřílený vrchlabský orchestr Cémur Šámur, nová kapela Daddy O z Podhorního Újezdu, dixielandoví muzikanti PIJ Band nebo omladina z místního gymnázia Haary Hills.

Menší scéna nese provokativní název „Stage na hovno“ a nabídne avantgardnější hudební styly, které jsou rozkročené mezi industriální elektronikou, éterickým ambientem i punkem. O divokou atmosféru se ve vojenském stanu postarají moravské kapely Kakktus a München Konflikt, klidnější vibrace zase přinese objev letošního roku Margo.  Regionální scénu zastoupí hradečtí matematici Tribe – J, nebude chybět ani černá magie v podání Karla Brauna. I na menší scéně se mohou diváci těšit na zahraničního hosta, a to v podobě polské formace XDZVØNX. Odpočinout od hudby si mohou diváci také u uměleckých instalací nebo ve svérázné čajovně.

propadc3a1k-2018_3 Festival ve svém pátém ročníku drží i nadále svůj osobitý komunikační styl, kdy na svém facebookovém profilu vytváří kontroverzní koláže, o vystupujících umělcích šíří smyšlené příběhy na hranici vkusu. Také při komunikaci s fanoušky si pořadatelé neberou servítky. „Přestože se všemi silami snažíme fanoušky od účasti odradit, účast zvažuje už  teď více než tisíc lidí. Obáváme se, že pokud všichni dorazí, mohla by na místě zavládnout pozitivní atmosféra, kterou by šlo za propadák považovat jen stěží,“ posteskl si pořadatel a dodal, že realizační tým pracuje na tom, aby alespoň fronty na pivo byly nekonečné, aby včas došlo jídlo a mobilní toalety přijely do rokle  už  z půlky naplněné.

(Jp a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *