Připomenou deportaci z Jičínska do vyhlazovacích táborů

titulka JIČÍN –  Výročí deportace židovských spoluobčanů do vyhlazovacích táborů v lednu 1943  si můžete  připomenout zapálením svíček v jičínské synagoze 10. ledna od 17 hodin společně s Baševi  o.p.s. . Lednový program pokračuje ve čtvrtek 14. ledna v 18 hodin  v sále Židovské 100 v Jičíně, kde se koná přednáška a beseda  s bezpečnostní analytičkou Prague Security Studies Institute ing. Ivanou Smoleňovou na téma „Staronové nebezpečí: ruská propaganda a konspirační teorie“.

„Paní Smoleňová se v institutu bezpečnostních studií věnuje proruské dezinformační kampani v České republice a na Slovensku a think tankům (výzkum nebo analýza politiky)  ve Střední Evropě usilujícím o zachování demokratických hodnot. Pozvali jsme ji s ohledem na aktuálně rostoucí oblibu konspiračních teorií a obecnou deziluzi z úrovně informování občanů v médiích,“ vysvětlila Terezie Dubinová ze společnosti Baševi.   Téma přednášky přiblíží současné metody a cíle dezinformačních kampaní.

Lež, která neumírá a podvržený spis

„Není od věci připomenout, že holokaust byl dlouho dopředu připravován právě štvavými draty antijudaistickými  kampaněmi, a to  prakticky od raného středověku, kdy „médii“ byly spisy církevních otců, kázání duchovních či ikonografie v kostelích. Stalinistická a nacistická propaganda mimo jiné  navazovala na antisemitskou propagandu 19. století,“ upřesnila T. Dubinová, která promluví na téma aktuálních antisemitských konspiračních teorií, mj. o „lži, která neumírá“ (Hadassa Ben-Itto), totiž o podvrženém spisku „Protokolů sionských mudrců“, který je aktuálně velmi populární v Rusku a v některých arabských zemích. Návštěvníci dostanou prostor k diskusi a k společnému hledání odpovědi na otázku, jak se dá čelit tomu, když pravdu zkreslují kampaně.

strazni vez Stopy židovské komunity  v  Jičíně

Ve čtvrtek 21. ledna v 18 hodin se v sále Židovské 100 v Jičíně (bývalá Židovská škola) koná přednáška studentky Lepařova gymnázia Anny Sedláčkové pod názvem „Po stopách poslední židovské komunity v Jičíně“. „Slečna Sedláčková vás seznámí se svým dosavadním průzkumem archivních i sekundárních pramenů, ve kterém  se věnuje osudům jičínských židovských rodin  konce 19. a první poloviny 20.století,“ dodala T. Dubinová.

(red)

1 komentář u „Připomenou deportaci z Jičínska do vyhlazovacích táborů

  1. Jaroslav Krejcar

    Dobrý den. Vymývání mozků propagandou vždy patřil a i nyní patří k základním nástrojům vládnutí. V Rusku, Americe, v Evropské Unii, v Africe, kdekoliv. Liší se způsobem a množstvím, dle místních technických možností, vzdělanosti obyvatelstva, náboženství atp. Profesní a studijní životopis paní inženýrky Smoleňové mi předem trochu napovídá o úhlu pohledu přednášky. O to víc mě opravdu mrzí, že se nemohu účastnit a posoudit objektivitu a analýz (je-li slíbena, avizována). jk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *