Propočítali si sklizeň konopí. Zisky měly přesáhnout 12 milionů korun

titulka JIČÍNSKO –   Devět měsíců intenzivní práce mají za sebou kriminalisté z Jičínska a Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje, kterým se podařilo díky prvotnímu anonymnímu a stručnému oznámení všímavého občana na tísňovou linku 158 rozkrýt rozsáhlejší trestnou činnost na úseku TOXI, Ta  teď  postoupila do fáze návrhu na podání obžaloby. Oznamovatel upozornil na možnou skutečnost pěstování konopí nejen na poli, ale i ve skleníku, kde by mohly být tyto rostliny, které  mimo skleník dosahovaly výšky až dvou metrů,  také  pěstovány.

Už po dvou dnech od anonymního oznámení kriminalisté obvinili  dva muže, kterým kladli za vinu nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Jeden z mužů je od té doby stíhán vazebně. Vyšetřování  od té doby pokročilo do dalších fází. Celkem tři muži měli podle svých výpovědí a šetření z více než stovky pěstovaných rostlin konopí vyrobit  několik litrů konopné masti, výluhu, případně sušené části konopí využít pro své potřeby.

Obvinění si o všem  vedli hodně  přehlednou rozvahu, která  pro rozpletení celého případu obsahovala další  podstatné skutečnosti. Byly v ní totiž detailně vyčísleny jak náklady související s touto trestnou činností, tak výnosy z ní. Součástí poznámek byly i termíny dodávek odběratelům, odebíraná množství s předpokládanými vyčíslenými zisky. „Čistý“ zisk z této činnosti, která by bývala trvala do září letošního roku, měl podle  poznámek obviněných mužů překročit částku 12 milionů korun.  Podle výpovědi vedly muže k  trestné činnosti jejich finanční problémy.

Muži se dopustili  trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a  jedy.  Dvěma z  nich  hrozí  v  případě  uznání  viny   až  10 let  za mřížemi, třetímu muži  pak až  dvanáctiletý trest.

por. Ing. Magdaléna Vlčková, MBA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *