Radimská roubenka byla „na odpis“. Obec cennou stavbu zachraňuje

trejbal-1 RADIM – Roubenky v Podkrkonoší a v Českém ráji nezachraňují jen chalupáři. Někde je rekonstruují i obce a města.  Pomohou tak zachovat unikátní architektonické dědictví. Navíc ho často ještě oživí, dají mu nový rozměr, nové poslání. Příkladem může být  roubená stavba ve Staré Pace, ve které sídlí místní knihovna. Z nedávné doby pak připomeňme opravenou novopackou roubenku,  tzv. Gernatův dům v Záhorské ulici, ve kterém vzniklo útulné společenské a kulturní místo s kavárnou. Když se projdete obcí Radim u Jičína, pak už tam nenajdete polorozbořenou ruinu s podsíní. Dům čp. 41 je v majetku obce a v péči stavbařů a památkářů. Podrobnosti se dozvíte od radimské starostky Zdeňky Brixové. (pusťte si zvuk)

 

Před zahájením stavebních prací jsme se u radimské  roubenky sešly s etnografkou Regionálního muzea v Jičíně Hanou Macháčkovou: (zvuk)

Při poslední návštěvě na „staveništi“ u roubenky  oslovili redakci Dobrých zpráv sousedé, kteří žijí v těsné blízkosti domu čp. 41. Upozornili na shnilé trámy, které stále zůstávají v čele rekonstruované budovy a nikdo je nevyměňuje. „Lidé si z toho dělají legraci, celé se to opravuje, ale shnilé trámy tu nechají? Ty zachovají a nevymění? Jaký to má smysl, neměli to raději zbourat ?“ ptali se rozhořčeně.  Oslovili jsme ještě jednou radimskou starostku Zdeňku Brixovou, která vysvětlila, že všechno má svůj čas. „Rekonstruovat se začalo odzadu, postupujeme do předního traktu. Každých 14 dní tu máme památkáře, kteří rozhodují, co zachovat a co už za to opravdu nestojí. Oni tedy rozhodnou s ohledem na stav trámů, ne my, kteří jsme investory. Svévolně nic vyměňovat nemůžeme,“ dodala starostka.

(vaw)

1 komentář u „Radimská roubenka byla „na odpis“. Obec cennou stavbu zachraňuje

  1. Pingback: Hospoda poslouží zdravým i nemocným | Dobré zprávy z Českého ráje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *