Sdílená kola čekají i v jičínských ulicích. S březnem začal pilotní projekt

sdilena_kola_mapka_1 JIČÍN –  Od 1. března  jsou  v  Jičíně k  dispozici sdílená kola.  Použít je může kdokoliv. Kola budou k zapůjčení na 20 stanovištích ve všech lokalitách Jičína včetně Robous, Popovic a Sedliček.  Pilotní projekt Sdílená kola v Jičíně potrvá do konce roku 2024.

Podívejte se,  kde  jsou  stanoviště kol: 

1) Žižkovo náměstí

2) Křižovatka Husova – Tyršova

3) Autobusové nádraží

4) Městský úřad Jičín, 17. listopadu

5) Zimní stadionu – u vstupu

6) Kruhová křižovatka u lip

7) Křižovatka Štrauchova – Foersterova

8) Aqua Centrum a Hotel ReStart

9) Křižovatka Sv. Čecha a U Trati (sídlište Husova)

10) Vlakové nádraží

11) Lidické náměstí

12) Křižovatka Prachovská – Novoveského

13) Sedličky – křižovatka k Zebínu

14) Křižovatka Třešňová – Hrušňová

15) Robousy – hospoda U Dvorecké louže

16) Popovice – u sochy sv. Josefa

17) Ulice Na Jihu, u čp. 538 (u bunkru)

18) Komenského náměstí

19) obchodní dům Tesco

20) stanoviště bude umístěno na realizované propojce Hradecká – Konecchlumského

sdilena-kola2 Město Jičín  podporuje   různé možnosti veřejné dopravy. K dlouhodobě provozované městské autobusové lince se tak přidávají i  sdílená kola.  Na  tento způsob přepravy může  Jičín  získat  dotační podporu z Královéhradeckého kraje.

Na základě dohody se společností Nextbike  Czech Republic  město Jičín zahájilo pilotní projekt od března do prosince 2024.  Na tento  termín pak naváže  vyhodnocení.  Jednotlivá kola mají v sobě zabudované moduly GPS, takže budou k dispozici detailní anonymizovaná data o jejich využívání. Celkové náklady za pilotní projekt je 1,3 milionu korun  včetně DPH, dotační podpora může pokrýt až 500 tisíc korun.

Jak cyklosystém funguje? 

Uživatel nejprve musí nainstalovat aplikaci Nextbike by TIER, zaregistrovat se a zadat číslo své platební karty – stejně jako v e-shopech nebo jiných aplikacích. Platební karta se spáruje s aplikací tím, že se uhradí částka padesát korun,  která se automaticky přičte do jízdního kreditu, tudíž se uživateli vrátí. Pomocí aplikace uživatel načte QR kód, který bude přímo na kole, tím  ho odemkne a může ho použít. Kolo pak vrátí do jiného stanoviště a zamkne.

Kola půjde použít i bez chytrého telefonu, a to přes telefonní číslo +420 581 652 047. Zapůjčení se pak uskuteční po dohodě s operátorem společnosti Nextbike.

Prvních 15 minut jízdy bude bez poplatku a  uhradí  jej město. Za každých dalších zahájených 30 minut bude poplatek 25  korun. Případně je možné pořídit si měsíční předplatné za 189,  kdy uživatel získá dalších 30 volných minut na každou  jízdu. 

O kola se bude starat pracovník firmy Nextbike Czech Republic. Zajistí převoz kol mezi stanovišti, aby se nehromadila, jejich opravy a údržbu. Tento pracovník je v ceně služby pro město Jičín.

„Mám velkou radost, že do Jičína přicházejí sdílená kola a věřím, že je občané budou rádi využívat. Sdílená kola byla v našem volebním programu, a tak jsem rád, že si budeme moci další bod odškrtnout jako splněný. V mnoha městech se po úvodní skepsi sdílená kola ukázala jako výborná věc jako třeba v našem partnerském městě Písek,“ uvedl místostarosta Petr Hamáček.

(jj)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *