Seniorku si vyhlédly dvě podvodnice

imgp4710 NOVÁ PAKA – Policisté obvodního oddělení Nová Paka přijali ve čtvrtek 24. srpna oznámení o případu krádeže peněz, kdy byly pod falešnou záminkou seniorce  ukradeny její peníze.  Kolem třinácté hodiny zazvonily u jednoho z domů v Nové Pace dvě neznámé ženy. Vydávaly se za pracovnice pojišťovny a pod záminkou rozměnění peněz za přeplatek za léky vnikly do domu, kde v nestřežené chvíli sebraly seniorce peněženku s částkou přes 20 tisíc korun. Neznámé hříšnice se tak svým jednáním dopustily přečinů krádeže a porušování domovní svobody. Hrozí jim až dvouleté vězení.

Policisté v těchto případech radí jak se ubránit nevítané návštěvě:

Nejčastější způsoby vniknutí do domu či bytu seniorů jsou následující:

Zazvoní a tvrdí, že …

… je posílá příbuzný, kterému se stala nehoda a potřebuje peníze nebo jinou materiální pomoc. … sami byli účastníky nehody, vy jim můžete penězi pomoct. … stali jste se výherci nějaké soutěže, jen zbývá doplatit vstupní poplatek. … udělalo se jim nevolno, potřebují se napít, nabrat dech. … jsou instalatéři, elektrikáři, plynaři apod., musí tedy dovnitř. … firma, která vám dodává energii, např. mění podmínky, je třeba uhradit zálohu. … přinesli telegram a je třeba jít ke stolu podepsat převzetí. … přišli vám vysvětlit principy důchodové reformy, k čemuž potřebují čas. … mají vzkaz pro souseda a potřebují jen tužku a papír (uvádějí konkrétní jméno, které si přečtou na schránkách), napíšou jej u vás u stolu. … jdou s vámi vyplnit průzkum veřejného mínění, za což vám slíbí i sto korun. Otázek je však mnoho, a to přeci nejde mezi dveřmi.

Jak si správně ochránit svůj majetek?

  • Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.
  • Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
  • Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout, instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek.
  • Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.), nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe – zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se odvolává.
  • Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Místy i zakázané podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte – většinou jde o podvod.
  • Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě. Napište si jejich telefonní čísla, jejich pomoc bývá nejrychlejší.
  • Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči) mějte viditelně blízko telefonu.

Muž nadýchal přes dvě promile

SOBOTKA – V pátek 25. srpna krátce před čtvrtou hodinou ranní kontrolovala policejní hlídka v Sobotce osobní auto Škoda Felicia, které v tu dobu řídil třicetiletý muž. Provedené dechové zkoušky u něj prokázaly pozitivní hodnoty 2,42 a 2,44 promile alkoholu v dechu. Policisté na místě provinilci zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu.  V případě prokázání viny může zůstat rok za mřížemi, vyfasovat peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Hříšník se tak měl dopustit přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody na jeden rok, peněžitý trest nebo bude potrestán zákazem činnosti.

nprap. Aleš Brendl

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *