Školáci v Jičíněvsi postavili velký model sluneční soustavy

trojka JIČÍNĚVES – V okolí Jičíněvsi vznikl pozoruhodný model sluneční soustavy v krajině. Oběžné dráhy mají v průměru od 29 metrů po dva a čtvrt kilometru a lze na nich spatřit modely planet. Nejmenší je čtyřiadvacetimilimetrový Merkur u jičíněveské školy, největší potom sedmdesáticentimetrový Jupiter. Školní projekt PER ASPERA AD ASTRA – PŘES PŘEKÁŽKY KE HVĚZDÁM  vyvrcholil při  Vesmírné titulka slavnosti. „Slavnost zahájili školáci konferencí, na které představili to, co se během školního roku dozvěděli,“ přibližuje dění ředitelka školy Darina Šindlářová. „Pak dostali malý dárek. Ve stodole na ně čekal Michal Malátný, který jim nejdříve přečetl kosmickou pohádku Ludvíka Aškenazyho a potom přišel na řadu malý koncert,“ dodává ředitelka.  Školáci se rychle přidali, a tak školní stodolu naplnil společný zpěv  písniček „Pec nám spadla“  či  „Skákal pes“, ale  i  největších hitů kapely Chinaski.

jednička Organizátoři Darina Šindlářová a Lukáš Bílek  na zahradě představili model Sluneční soustavy v krajině. Zkusit postavit model Sluneční soustavy navrhla ředitelka  dětem loni na podzim. Právě začínal školní vesmírný projekt PER ASPERA AD ASTRA. A tak se společně  s dětmi pustili do vymýšlení a plánování. Děti jezdí do školy z okolních vesnic, proto je napadlo spočítat s nimi takové měřítko, aby oběžné dráhy procházely právě jejich vesnicemi. V měřítku jedna ku dvěma miliardám dosahují orbity Neptunu do Chyjic, Starého Místa a Vitiněvsi, Uranova dráha prochází Nemyčevsí, Saturn s Jupiterem krouží v Jičíněvsi a v Kostelci. Země a tři naši nejbližší planetární sousedé jsou kolem školy v Jičíněvsi. Právě ta je středem celého modelu, ohromné Slunce září na její fasádě. „Projít si celou Sluneční soustavu je na celodenní turistický výšlap nebo cyklovýlet.  Cesta po všech planetách totiž měří skoro dvacet kilometrů. To ovšem navštívíte dva Saturny, dva Jupitery a dokonce tři Neptuny. Pokud si vystačíte jen s jednou planetou od každé, bude nejkratší cesta dlouhá necelých sedm kilometrů,“ osvětluje Lukáš Bílek.

Vznikla i pozoruhodná hříčka  se  solárními  lampičkami

Jak taková planetární zastavení vypadají? „Nečekejte obvyklé informační tabule. V krajině kolem dvojka Jičíněvsi narazíte na netradiční dubové lavice, na školní zahradě pak stojí jen dubové sloupky,“ vysvětluje L. Bílek. „Lavice mají zčásti skloněné opěradlo, aby kolemjdoucí mohl usednout v záklonu a pozorovat hvězdnou oblohu. Na vrcholu opěradla je astronomický symbol planety a na hřídeli se otáčí model planety. Stručnou zajímavost o planetě se pak dozvíte na nenápadné tabulce pod ním. U Slunce si navíc můžete zahrát s magnetickou planetární kuličkodráhou,“ naviguje  Lukáš Bílek. Zastavení vznikla spoluprací místních nadšenců, řemeslníků i školáků. Originálním prvkem na zahradě školy je také model souhvězdí Orionu. „Když školáci pátrali při pokusu s polystyrenovými kuličkami a špejlemi, jak taková souhvězdí fungují, objevili jejich podstatu. Tedy fakt, že seskupení hvězd připomínající lidem určité obrazy jsou takto viditelná jen ze Země,“ objasňuje Darina Šindlářová. „Od tohoto poznání byl jen krůček k tomu, aby malý modýlek přerostl do větších rozměrů. Vznikla tak pozoruhodná hříčka, kterou představují různě vysoké kůly se solárními lampičkami na vrcholcích. Z různých pohledů je jen neurčitou skupinou hvězd, kdežto z pohledu od lavice s modelem Země se pozorovateli zjeví uspořádání ve tvaru souhvězdí Orion,“ doplňuje ředitelka jičíněvské školy.

Píseň  „Pes jitrničku sežral“  uctila  prvního  psího kosmonauta

29 Slavnostní otevření přestřihnutím Mléčné dráhy  se  odehrálo  u symbolického hrobečku Lajky. Ten ve škole vznikl na  popud  Jiřího Grygara, který školáky v lednu navštívil. K uctění památky prvního psího kosmonauta všichni společně s Michalem Malátným zazpívali „Pes jitrničku sežral“. Následoval cyklistický výlet, při kterém účastníci slavnosti objeli všechny planety. Zakončili ho v podvečer u modelu Neptunu ve Vitiněvsi. Tam na ně čekal táborák a stanování. Po setmění přijel i vitiněveský astronom Jaroslav Heršálek s teleskopy. Před usnutím tak nejen školáci mohli pozorovat Mars, Jupiter i Saturn.

Vesmírný projekt ve škole se mohl uskutečni také díky podpoře obcí Jičíněves, Staré Místo, Vitiněves, Nemyčeves, Kostelec, Chyjice, i  podpoře svazku obcí Mariánská zahrada.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *