Slavnosti koní v Kuksu jsou hlavně oslavou koní

titulka KUKS –   V neděli 1. července od 9 do 17 hodin se na Kuksu konají Slavnosti koní, historie a řemesel.  Jsou  hlavně  oslavou koní, i když  cílem  je nabídnout v naší uspěchané době možnost zastavení a zamyšlení: uvědomit si krásu koní, ocenit zručnost lidí, připomenout si historii.  Letos se slavnosti zaměří  hlavně  na těžké tažné koně.  Uvidíte ukázky nakládání dřeva na vůz jen s pomocí koní,  senoseče nebo přetahování koně s diváky. Z novinek ze světa chladnokrevných koní je připravena ukázka orby, těžkého tahu, zápřah hned čtyř koňských obrů nebo příjezd pivovarského vozu.  Na křtiny přijede, jak jinak, chladnokrevné hříbátko.  Výtěžek ze slavností  a tomboly  půjde prostřednictvím zapsaného spolku Návraty 2017 na  dobročinný projekt  Stárneme spolu, který spojuje staré koně a lidi  a jehož zázemí se  buduje ve Vlčkovicích v Podkrkonoší. 

Starokladrubáci a další plemena

kone-kuks-2 Nebyli by to  Slavnosti koní na Kuksu, kdyby se  tam neobjevili starokladrubští a kinští koně. Starokladrubáky diváci uvidí v černé i bílé zápřeži, při práci s pluhem a samozřejmě pod sedlem dámským i policejním. Bude možnost se na nich i zdarma svézt. Kinský kůň letos přiveze na Kuks dokonce dámu v sedle. „Myslím si, že každý Čech, ať už se o koně zajímá  nebo ne, by měl naše české chlouby – starokladrubského a kinského koně – znát. Jsou součástí naší historie a můžeme je pyšně ukazovat světu,“ vysvětluje jejich přítomnost na slavnostech organizátorka Jitka Černá. Z dalších plemen budou více zastoupeni strakatí irští cobové a žlutí haflingové.

Koňský zubař a jiná řemesla 

Letos organizátoři obohatili ukázky řemesel:  tesař, soustružník, bednář a přadlena budou pojati kone-kuks-1 opravdu historicky, doplní je  hrnčířka, kováři, sedlářka, vyřezání hlavy koně motorovou pilou, okování koně i profese koňského zubaře.

Pořadatelé nechali vypravit speciální vlaky z Pardubic, Hradce Králové i Staré Paky. V den akce zastavují v Kuksu mimořádně i některé klasické spoje. Jako poděkování dostanete při předložení jízdenky u vstupu malou pozornost.

Víc informací včetně jízdního řádu najdete na www.slavnostikonikuks.cz 

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *