„Sochařská škola je třešnička na dortu, aby nám tady nebylo smutno…“

imag0368 HOŘICE – Kamenosochařské škole v Hořicích je letos 130 let. Její podrobnou historii najdete na stránkách školy, nás spíše zajímalo, v čem je toto školské zařízení i po tolika letech výjimečné, jedinečné, proč tu je a jaké má technické zázemí. Dozvěděli jsme se kromě jiného, že může využívat hi-tech, tedy nejpokrokovější dostupnou technologii pro své odvětví. To v rozhovoru potvrdil i Josef Moravec, ředitel Střední průmyslové školy kamenické a sochařské  v Hořicích. A vrátil se i k počátkům v Rakousko-Uhersku:  (poslechněte si zvuk) 

 

S ředitelem školy Josefem Moravcem jsme se přesunuli do dílenského sochařského prostoru, který laikovi připomene výjev ze sci-fi  filmu. Dnes to samozřejmě, není až tak výjimečné, ale pro sochařské řemeslo je to mílový krok kupředu. Někdo ho vítá, jiný možná, kritizuje. Hrubá, těžká práce však mizí, invence prý zůstává….(poslechněte si zvuk)

 

U skenování soch v 3D  jsme se v hořické kamenosochařské škole potkali s vedoucím dílenským mistrem Milanem Danihelkou: (zvuk)

 

 

(vaw)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *