Střet autobusu s chodcem skončil těžkým zraněním

dnjc39_18_17

SOBOTKA – Ve čtvrtek 25. ledna letošního roku krátce před sedmou hodinou ranní došlo na náměstí Míru v Sobotce k vážné dopravní nehodě. Třiapadesátiletý řidič autobusu Mercedes – Benz se při vjezdu na náměstí ve směru od ulice Jičínská a následném odbočením vpravo zřejmě plně nevěnoval řízení a na levé straně silnice zřejmě přehlédl  devětašedesátiletého chodce, který šel  po levé straně silnice. Starší muž měl v tu dobu navíc přecházet v tmavém oblečení bez výrazných reflexních prvků mimo vyznačený přechod pro chodce.  Při střetu chodec utrpěl těžké zranění, které si vyžádalo letecký transport do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Na autobusu žádná škoda nevznikla. Požití alkoholu u řidiče vyloučila dechová zkouška. Přesnou příčinu dopravní nehody a míru zavinění dál šetří jičínští dopravní policisté.

V souvislosti s touto vážnou dopravní nehodou policisté připomínají,  jak zvýšit viditelnost chodců a cyklistů:

· Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy.

· Reflexní předměty umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také na přilbu a kolo).

· Dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky.

· Reflexní a fluorescenční předměty nejsou drahé. Nejrůznější přívěsky, nášivky, nažehlovací prvky, samolepky, pásky na ruku apod. pořídíte například v galanteriích nebo v obchodech s jízdními koly.

· Nejenom automobily mají povinnost svítit, cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít  za jízdy rozsvícený světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Varovné blikající koncové světlo  je možné vidět  až do vzdálenosti 1 000 metrů. Řidič auta tak může cyklistu včas vidět a přizpůsobit rychlost jízdy dané situaci. (zdroj BESIP)

Už je jasné, kdo kradl v neobydleném hořickém domě 

HOŘICE  –   Jičínští kriminalisté v těchto dnech zahájili trestní stíhání dvou mužů ve věku sedmatřicet a jednadvacet let. Jsou obviněni ze spáchání pokračujícího přečinu krádeže spáchaného částečně ve spolupachatelství. To znamená, že nejenom každý sám, ale i společně měli v přesně nezjištěné době od listopadu do prosince loňského roku v několika případech vniknout nezajištěným vchodem do jednoho z neobydlených domů v Hořicích. Tam  postupně ukradli radiátory, kuchyňkou linku, sedací soupravu, dveře, koberce a další vybavení jednotlivých bytů. Při šetření navíc vyšlo najevo, že starší z mužů se měl krádeží dopustit i přesto, že byl za poslední tři roky za podobný čin odsouzen. Svým jednáním tak společně způsobili  škodu zhruba 20 tisíc korun. Policistům se část ukradených věcí podařilo zajistit v bytě u jednoho z pachatelů.

Staršímu z mužů  teď  hrozí  až  tři roky za mřížemi.  Mladší může zůstat ve vězení až dva roky.

Snímky k nehodě v Sobotce  Zdroj: PČR Jičín

nprap. Aleš Brendl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *