Turnov má raritu – knihovnu na vlakovém nádraží

inter TURNOV / Český ráj  –  Turnov se může pochlubit jako první v České republice knihovnou, která vznikla v budově vlakového nádraží. Nová pobočka Městské knihovny Antonína Marka  se pro veřejnost otevřela v pondělí 3. prosince.  Kmotrem otevření se stal herec, moderátor, milovník vlaků a nádraží Tomáš Hanák. Jak řekl, do Turnova ho přilákala nejen nově zrekonstruovaná budova nádraží, ale knihovna jako taková. Když jde totiž kolem knihovny a vidí, že se tam svítí a jsou tam lidé, alespoň na chvíli zmizí jeho skepse, že lidé nečtou. S humorem dodal, že tou poslední věcí, co ho do Turnova přivedlo, byl raut. Coby kmotr nové pobočky předal knihovně dárek, a to knihu svých fejetonů s věnováním. Právě tato kniha by prý mohla nalákat další čtenáře.

titulka Otevření se zúčastnilo také vedení turnovské radnice. Starosta města Tomáš Hocke popřál novému místu, aby bylo nejen knihovnou, ale lokalitou pro setkávání Turnováků bydlících za Jizerou. „Věřím, že knihovna využije svůj potenciál, který má, a třeba večer nebo brzo ráno bude ožívat akcemi,“ dodal s tím, že tamní místo skýtá řadu výhod.
Knihovní pobočka na nádraží bude v provozu každý všední den, po celý prosinec se tam čtenáři mohou registrovat zdarma.  „Od ledna roku 2019 plánujeme rozšířit kulturně-vzdělávací aktivity. Tím myslíme hlavně  přednášky jak cestopisného charakteru, tak i historického – regionálního, pohádkové podvečery pro rodiny s dětmi, ale také chceme zkusit nový projekt s názvem Spisovatelé na nádraží,“ přiblížil Jaroslav Kříž, ředitel Městské knihovny Antonína Marka Turnov.
Vybavení nové knihovny (patro, nábytek) stálo 699 tisíc  korun a knihovna tyto peníze  získala od města  do svého rozpočtu na začátku roku.

 Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí turnovské radnice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *