Z jičínské hvězdárny v novém roce do přírody i do vesmíru

imgp2580 JIČÍN  –   Centrum přírodní věd – Hvězdárna Jičín zve na lednový a únorový  program pro veřejnost.  Na polostínové zatmění Měsíce  jste  zváni v pátek 10. ledna od 19 do 21 hodin. Potemnění si prý všimnete pouhýma očima zhruba mezi 19:30 až 20:40.  Nejvýraznější bude ve svém maximu ve 20:10 SEČ, kdy se Měsíc přiblíží shora k plnému zemskému stínu na nejmenší vzdálenost 0,06°. Měsíc v té době najdeme asi 35° vysoko nad východním obzorem v souhvězdí Blíženců, nedaleko jasných hvězd Castor a Pollux.

Ve čtvrtek 23. ledna od 17:30 do 20:00 hodin uvidíte první celovečerní film o české přírodě. Díky nejmodernějším technologiím ukazuje fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících  kolem nás. Přirodu přiblíží svým hlasem také Kryštof Hádek. Ihned po promítání následuje  beseda s autorem Mariánem Polákem. Pořadatelé zároveň zpřístupní stejnojmennou autorskou výstavu, doplněnou o publikační materiály pro děti.

V sobotu 15. února od 10 hodin dopoledne

Jak se vlastně klíště správně vyndá? Je jeho vyndavání nebezpečné? Ano, může být. Přijďte na přednášku a dozvíte se kdy a proč. R. Řehák vám poradí,  jak se tohoto nebezpečného cizopasníka zbavit, na co si dát pozor, dozvíte se nebo si zopakujete informace o nemocech, které hrozí. Včetně příznaků. Přednáška je součástí geocachingového eventu.

Ve čtvrtek 27.února od 18 hodin v Biografu Český ráj v Jičíně 

Jaký byl  výběr a výcvik prvního Evropského kosmonauta,  jak dopadl jeho let na sovětskou orbitální stanici Saljut-6,  to se dozvíte přímo od Vladimíra Remka při jeho návštěvě v Jičíně.  Při této besedě můžete položit i  vlastní dotaz. Besedou provází  Milan Halousek z evropské kosmické kanceláře.

V úterý 3. března se v  Centru přírodních věd  – hvězdárně  uskuteční přírodovědná přednáška „Rekordy živé přírody“ v podání V. Sochy.

6.2.2020 jarní prázdniny – příměstský tábor (DDM Stonožka)

7.2. 2020 jarní prázdniny – příměstský tábor (K-klub)

(red)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *