V lodžii zazněly dva roky v hudbě za jediný večer

titulka VALDŠTEJNSKÁ LODŽIE/ Sedličky – Pomyslné dveře do dalšího Prodlouženého víkendu v Jičíně otevřel ve Valdštejnské lodžii třetí koncert ze 6. ročníku Cyklu klasické hudby, který pořádají manželé Jitka a Ondřej Koláční. Tentokrát zazněly tóny barokní i ve stylu Tango Nuevo. Na programu bylo Čtvero ročních dob od italského barokního autora Antonia Vivaldiho a Čtvero ročních dob z Buenos Aires od argentinského skladatele 20. století Astora Piazzolly. Dva odlišné světy – jiné století, jiný kontinent, jiná kultura. Zajímavá dramaturgie večera přitáhla na 130 posluchačů, kteří v opravovaných prostorách Sala terreny měli možnost výše jmenované skladby vyslechnout.

Ondřej se představil v první polovině večera v náročném sólovém partu koncertů v italském clanek stylu A. Vivaldiho za doprovodu malého ansámblu složeného z mladých muzikantů (Vojtěch Drahoňovský, Eliška Jaňdourková, Petra Jodasová, Jiří Smutek, Jana Kracík, Zdeňka Nečesaná). Vivaldi tento soubor koncertů napsal ke zcela konkrétním výjevům v rámci kalendářního roku. Inspiroval se sonety, kterými prokládá samotnou partituru skladby. Na jaře cvrlikají ptáci, v létě duní hromy, podzim charakterizují lovci jdoucí z honu, zimu uvozuje tklivá mrznoucí melodie. Lahůdka, kterou znají posluchači na celém světě. Diváci náležitě ocenili především kontrastní Léto, ve kterém létaly hromy i blesky nejen v sólovém partu.

V kontrastu s tímto evropským rokem se po přestávce v temperamentní až dechberoucí skladbě Astora Piazzolly představily Jitka Koláčná (housle), Vladimíra Sanvito Jurásková (violoncello) a Zdeňka Nečesaná (akordeon). Las estaciones portenas se dočkalo na stovky aranží po celém světě. Zvuková procházka po Buenos Aires musí být samozřejmě plná tanga, ale zároveň také jazzu a klasické hudby – takový byl i styl autorův.

Počasí po celý večer vypadalo naléhavě, ale nakonec umělcům přálo. Posluchači se mohli o přestávce občerstvit ve dvoře areálu Valdštejnské lodžie, kde je nově otevřená příjemná kavárna a těšit se na další koncert z produkce manželů Koláčných, který se na stejném místě bude konat 14.8.2015 v 19.30. To ale zazní muzikálové melodie.

Jiří Krapoulík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *