Z hrobu ve Vrchovině zmizela pískovcová socha

titulka VRCHOVINA /  Novopacko  –  V přesně nezjištěné době od úterý 4. září letošního roku neznámý zloděj odlomil a pak ukradl z hrobu na hřbitově ve Vrchovině sto let starou a metr vysokou sochu Panny Marie vytesanou ze žlutého pískovce. Celkovou škodu majitel předběžně odhadl na 90 tisíc korun.  Pachatel může zůstat až dva roky za mřížemi. 

Posádka auta měla štěstí. Přežila 

titulka SOBOTKA   –   V pátek 7. září krátce před půl devátou večerní došlo na silnici I. třídy číslo 16 v katastru obce Sobotka k dopravní nehodě. Pětadvacetiletý řidič  BMW 525, který jel  ve směru od Mladé Boleslavi na Jičín,  na  přímém úseku silnice zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy a  nedodržel bezpečnou vzdálenost za před ním ve stejném směru jedoucím traktorem Zetor s přívěsem.  Při střetu vůz  BMW  narazil přední částí do zadní části přívěsu. Ten se po střetu převrátil na levý bok. Při dopravní nehodě utrpěli řidič i jeho čtyřiatřicetiletý spolujezdec lehká zranění, která si vyžádala převoz do nemocnice k lékařskému ošetření. K dalšímu zranění osob nedošlo. Požití alkoholu u řidičů vyloučila dechová zkouška. Celková škoda se odhaduje  na  216 tisíc korun.

Policisté s pomocí AED  (automatického defibtilátoru)  zachránili lidský život

JIČÍNSKO –   I policisté v okrese Jičín mají ve svých služebních autech k dispozici automatické externí defibrilátory (AED). přístroj nezbytný pro obnovu srdeční činnosti. Pokud je postižené osobě poskytnuta okamžitá pomoc, nemusí mít náhlá zástava krevního oběhu smrtelné následky. V některých lokalitách jsou to právě proškolení policisté, kteří se dostanou k člověku, kterému selhává srdeční činnost,  dřív  než profesionální zdravotníci.

A právě k takovému případu došlo  v úterý 4. září krátce před  půl  devátou ráno  v Cholenicích, kde na místní silnici ležel v bezvědomí šestašedesátiletý muž.  Dispečink zdravotnické záchranné služby se spojil s operačním střediskem Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje, které na místo vyslalo dvoučlennou hlídku vybavenou defibrilátorem. Konkrétně šlo  o policisty z obvodního oddělení v Kopidlně.  Když na místo během velmi krátké doby dorazili, zahájil jeden z nich u pacienta nepřímou masáž srdce a druhý aktivoval defibrilátor. Ten po vyhodnocení srdeční činnosti provedl dva výboje. Tak  se podařilo obnovit životní funkce a policisté pak muže předali zdravotní záchranné službě. Je proto na místě pochválit práci policistů, kteří  významně  přispěli k záchraně lidského života.

nprap. Aleš Brendl 10. září 2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *