Zimní kolonie netopýrů na hradě Valdštejn

img_20210118_082449 VALDŠTEJN / Český ráj   –   Hrad Valdštejn je oblíbeným hnízdištěm netopýrů  nejen v létě,  ale taky v zimě.  Podle posledního  sčítání  žije  v zimní kolonii na čtyřicet jedinců. K nejznámějším a k obecně kriticky ohroženým druhům v ČR zastoupeným patří  na hradě vrápenec malý. U tohoto netopýra je navíc zaznamenán výrazný pokles početnosti v rámci celé Evropy. Zimní kolonie vrápence malého na Valdštejně zahrnuje celkem 37 jedinců. Mezi další druhy, které tam přezimují, patří netopýr ušatý, netopýr řasnatý a jeden netopýr velký. Posledně jmenovaný „přespává“ v jeskyni na třetím skalním bloku. Ostatní se „zabydleli“ ve sklepení pod prvním nádvořím.

Zimní kolonie netopýrů bývá tradičně nižší než letní, kdy počet jedinců přesahuje hranici sto kusů.  Právě v letní sezóně jsou netopýři na Valdštejně tématem hry pro děti, které si mohou na pokladně hradu zdarma vyzvednout pracovní list s různými úkoly. Zároveň je na druhém nádvoří k dispozici vitrína se zajímavostmi právě ze života „valdštejnských netopýrů“.

„Těšíme se, až k nám v nové sezóně zavítáte nejen za hradními netopýry,“ dodává  Radim Štícha za příspěvkovou organizaci Turnovské památky a cestovní ruch.

(red)

Foto : Turnovské památky a cestovní ruch, p.o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *