Zloděj si vybral kořist ve společných prostorách domu

cof JIČÍN  –   V neděli 24. února v přesně nezjištěné době mezi devátou a desátou hodinou dopolední vnikl neznámý pachatel do společné chodby v suterénu domu v ulici Tyršova v Jičíně.  Odtud ukradl pánské jízdní kolo značky Superior červeno-modro-černé barvy. Hodnota  kola je předběžně vyčíslena na hodnotu přesahující 11 tisíc korun. Provinilec se tak dopustil  krádeže, teď mu hrozí až dva roky za mřížemi.

Policisté s nastávající sezónou opětovně radí jak odradit zloděje a ochránit tak svůj majetek : 

* Nevpouštět cizí osoby do domu.

* Řádně zamykat hlavní vchodové dveře a přístupové dveře do sklepních kójí a jiných společných úložných prostor v domě.

* Zamezit pohledové prostupnosti dveří do vnitřku sklepních kójí (například dveře zevnitř polepit papírovými kartony).

* Jsou-li ve skladovacích a jiných úložných prostorách domu okna, je třeba je opatřit mechanickými zábrannými prostředky jako jsou mříže nebo uzamykatelné okenice.

* I pootevřená balkonová okna nebo větrací okénka v suterénu jsou pro zloděje velkým lákadlem, v noci je zamykejte.

* Bezpečnost uvedených prostor zvýšíte instalací bezpečnostních mechanických prvků, jako jsou bezpečnostní zámky, pevné dveřní zabezpečovací kliky a pevné vstupní dveře nebo pojistky dveřních závěsů jako zábrana proti vysazení.

* A v neposlední řadě platí pravidlo můj dům, můj hrad – všichni obyvatelé domu by se měli domluvit na řádném uzamykání všech vstupních dveří a společných úložných prostor domu a nevpouštět do něj  cizí osoby.

* Na ulici se snažte své kolo připoutat k pevnému bodu (zábradlí, ukotvený stojan) za použití bezpečnostního zámku (nejlépe přední kolo a rám ke stojanu + zadní kolo a rám ke stojanu). Pokud je vás víc cyklistů, pohlídejte si kola navzájem. Pokud  ale  odcházíte na delší dobu, cyklisté často odmontují před odchodem z kola sedlo. Absence této podstatné části kola tak brání krádeži, při které chce pachatel s ukradeným kolem z místa odjet. Mnoho zlodějů tak toto opatření od krádeže odradí.

Nezapomínejte na velmi důležité upozornění. Od jízdních kol a jiného vybavení včetně cenností, které máte uložené mimo svůj byt ve výše uvedených prostorách, mějte doma uschovaná jejich výrobní čísla a fotografie, které policistům umožní identifikaci při samotném pátrání nebo nálezu odcizených věcí.

Nejenom této problematice se  věnuje i nový projekt na ochranu majetku s názvem „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“

Vznikl  z potřeby  informovat  veřejnost o nových trendech vloupání do obydlí, které se objevily i v České republice. Představuje souhrn preventivních opatření při ochraně domů, bytů a rekreačních objektů proti vloupání. Má za cíl v co nejširším měřítku informovat veřejnost o všech možnostech a způsobech řešení zabezpečení prostřednictvím mechanických zábranných a zámkových systémů. Hlavními nástroji projektu jsou mobilní aplikace pro občany „Zabezpečte se“ se základními informacemi a návody pro zabezpečení majetku. Ta je volně dostupná v App Store či Google Play.

nprap. Aleš Brendl 25. února 2019

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *