Albrechtovy fotografie jsou rozpoznatelné mezi stovkami

oko

JIČÍN / Dřevěnice  –  Není okázalý, přestože je úspěšný.  Jeho snímky jsou svébytné:  kromě specifického výrazu  mají  napětí,  dynamiku,  půvab,  ale  hlavně  duši.  Jiří Albrecht  prostě  dokáže  zachytit kouzlo okamžiku. A to není dáno každému.  Jirka má rád dokumentární fotografii, ale stejně  přirozeně zvládá portréty, zátiší, krajinu  a  přírodu. Potvrzují to jak výstavy, kterých se zúčastnil, tak i ocenění z tuzemských a mezinárodních soutěží.  O  jeho  talentu  mj.  vypovídá  i jeho první  fotografická knížka,  na jejímž počátku bylo zdánlivě prosté kapradí.  Snímek J. Albrechta  „Kapradí“  totiž  získal první místo v devátém kole soutěže Fotograf roku 2011 na téma Odhalené půvaby rostlin.  Porotci tehdy posuzovali tři a půl tisíce snímků (!).  Výhrou  pro vítěze byl dárkový certifikát na výrobu fotoknihy. A tou jsme s autorem listovali i při našem rozhovoru pro Hnízdo Dobrých zpráv.  Vrátili  jsme se tak k Jiřího  prvnímu  fotoaparátu, abychom se postupně dostali k letošnímu  úspěšnému  snímku  „Oko“ z celoroční soutěže „Voda a její odrazy“. A právě tato fotografie otevírá naše zastavení s letošním jubilantem.

Fotograf Jiří Albrecht (nar. 1957)  vyrůstal v Dřevěnicich na Jičínsku. Jako zapisovatel  tam  mj. každoročně  pomáhal  při  legendárních  volejbalových  turnajích.  Ve čtrnácti  letech  objevil  na  půdě dřevěnického  rodného domu  fotoaparát  německé výroby  Turist. Před  jeho  objektivem zpočátku  defilovala domácí zvířata, rodina, příbuzní a známí.

„Vyvolat film a udělat první fotografie se mi podařilo v nedalekém JZD Radim, které mělo skromně zařízenou fotokomoru. Pak jsem našel azyl u dědy a babičky v Dolánkách. Velkého pomocníka jsem našel v babičce, která většinu mých výtvorů usušila na leštičce,“ popisuje J. Albrecht  své tvůrčí začátky.  „Při učení  v jičínském Agrostroji  jsem  se   přihlásil do fotokroužku,  který vedl  zkušený fotograf Pepa Veselý,“ vzpomíná  Jiří  na člověka,  který  ho  pak pozval  do jičínského fotoklubu, kde už byli starší ostřílení fotografové. Ti ho bez problémů přijali, i když to tehdy ještě byl „ušák“.

Byl  redakčním  i  komunálním fotografem

kapradi „Po vyučení jsem oblékl vojenský mundur. Sloužil jsem na letišti v  Čáslavi – Chotusovicích jako budoucí letecký mechanik. Časem se mezi kluky provalilo, že fotím. Když se o tom dozvěděl velitel útvaru, stal jsem se  externím fotografem pro čáslavské kulturní zařízení. Po vojně jsem se vrátil zpátky do Agrostroje. Začal jsem obesílat fotografie do novin, časopisů a fotosoutěží u nás i v zahraničí, zásoboval jsem i místní okresní tisk. Když se pak uvolnilo místo redakčního fotografa, nastoupil jsem,“ rekapituluje Jiří Albrecht  a  dodává, že za osm let v novinářské branži  se oženil, odmaturoval na průmyslovce a narodily se mu dvě dcery. Po revoluci v roce 1989 dostal nabídku od soukromé firmy  a  zahájil profesi  „komunálního“ fotografa. „Byl to trochu jiný kolotoč. Především jsem dělal snímky na minilabu, fotografoval jsem svatby, plesy, školy, děti v porodnici, prodával jsem ve fotoobchodě. Za osm let jsem pak tuto firmu opustil a obsluhoval  NC stroje v Ronalu v Jičíně. Fotografování mi pak bylo koníčkem a zůstává i teď, když pracuji ve kbelnické firmě u Jičína,“ říká talentovaný, šedesátiletý fotograf. Jeho kvality  dnes mj. potvrzují  vavříny ze soutěže černobílé fotografie, kterou vyhlásila společnost  Fomei.  Z bezmála dvou tisíc  snímků  obsadila   Albrechtova  fotka  „Za plotem“  třetí místo.  Dnes je fotograf z Jičínska členem Fotoklubu MKS Nová Paka.

Týká se to také tebe a jiné soutěže

Jiřímu Albrechtovi se letos dařilo i  v  celoroční soutěži časopisu Foto Video. Ve velké konkurenci obsadil  osmé místo.  Díky  tomu  novopacký fotoklub zároveň získal  první příčku v kategorii fotoklubů.  „Této soutěže se účastním od roku 2006, třikrát jsem v ní zvítězil.  Každoročně se tam sejde kolem tří tisíc fotografií,“ příbližuje  fotograf  sílu konkurence.

odletaji

Z letošní mezinárodní soutěže v Uherském Hradišti  „Týká se to také tebe“ si Jirka odnesl  Zvláštní cenu poroty za sérii fotografií z farmy Militkých v Dřevěnici. Letos se prosadil  i v 56. ročníku mapového okruhu Český ráj, kde Fotoklub MKS Nová Paka obsadil první místo.  V jednotlivcích tam byl Jiří Albrecht  se  snímkem „Odlétají“  čtvrtý.   V osmém kole celoroční soutěže Foto Video  na téma „Voda  a její odrazy“  obsadila  Albrechtova fotografie  „Oko“  první místo v konkurenci bezmála patnácti set snímků.

V redakci Dobrých zpráv dál  se zaujetím  listujeme první fotoknihou Jiřího Albrechta a přejeme mu další. Nebude mít problém ji zaplnit. Těšíme se na pokračování a k letošním šedesátinám Jirkovi přejeme, ať  se dál za každou jeho fotografií ukrývá příběh, který ožívá v mysli a v srdci těch, kteří se dokážou správně dívat.

Ve fotogalerii jsou kromě Autoportrétu (získal v minulosti několik ocenění a hlavně Zlatý svícen z Kamenického Šenova) poslední oceněné snímky autora v letošních soutěžích. Fotografie s názvem Loďky byla vloni v časopise Foto Video v kategorii „Magická krajina“ oceněna prvním místem.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *