Cesta valdštejnských architektů pomůže lodžii u Jičína

img_7081 JIČÍN / Gorzanów  –   Opravy  Valdštejnské lodžie  a  Čestného dvore v  Sedličkách u  Jičína  budou  pokračovat.  Jičín na ně dostane přibližně 15,6 milionu korun  z programu přeshraniční spolupráce  Interreg V-A Česká republika – Polsko.  Stejná částka podpoří  rekonstrukci polského  zámku  Gorzanów.  Dotaci  získal společný  česko – polský  projekt  Cesta valdštejnských architektů.  Historickou památku u  Jičína čekají  rozsáhlé opravy  severovýchodní části Čestného dvora a budov. V nich bude zrekonstruováno osm místností, opraveno schodiště, vstupní portál do sklepa a sklepní prostory. Cesty v Čestném dvoře budou vydlážděné, vznikne víceúčelový sál s kompletním vybavením, s audiovizuální technikou, zásuvným hledištěm, šatnou, zázemím, foyer a skladem. Vstup do sálu bude možný zvenku i zevnitř a poslouží jak cestovnímu ruchu, tak  i pro  kulturní setkávání.

img_4719 „Celková cena této rekonstrukce  se  před výběrovým řízením odhaduje  na 17 milionů korun  bez DPH.  Pokud  všechno  půjde  podle  předpokladů,  práce by mohly začít v listopadu 2019 a skončit  do podzimu 2021.  Veřejnost  by tam mohla poprvé vstoupit  na začátku jara 2022,“ informuje  Jan Jireš, mluvčí jičínské radnice a  doplňuje, že v polském zámku  Gorzanów budou po úpravách k dispozici výstavní prostory včetně  zázemí,  vznikne  tam  i nové informační místo pro turisty. Zpřístupnění se předpokládá  na podzim 2022.

Projekt Cesta valdštejnských architektů je vlastně příběhem. Architekti, spojení s mecenášem a vévodou Albrechtem z Valdštejna,  putovali regionem Jičínska a Kladska, ovlivňovali se ve svém myšlení a díle a zanechávali po sobě budovy, které dnes obdivujeme  jako  historické památky. Vévoda Valdštejn do našeho regionu přilákal italská esa:  architekti Giovanni Pieroni a jeho následovník Carlo Lurago  zásadně ovlivnili české baroko.

Další příběhy jsou ve výhledu 

Rekonstrukce zámku Gorzanów a Valdštejnské lodžie nejsou jedinou součástí cesty, zapojí se i další místa spojená s  barokní architekturou:  zámky  Humprecht, Náchod a muzeum Kłodzko.  Chystají se mj.  také doprovodné akce, informační a propagační materiály, cestoknížky nebo  quest… Budou zvát k navštívení   památek  a k  putování  Cestou  valdštejnských architektů.

Úspěch Jičína a Gorzanówa s žádostí k česko-polskému projektu je o to větší, že žadatelů bylo 45. Status „doporučeno k financování“ získalo pouze třináct nejlépe hodnocených projektů. „Poděkujme tedy krátce italským architektům, kteří i po téměř čtyřech stoletích zvyšují prestiž našeho regionu. Zvláštní poděkování věnujme architektu Petru Uličnému, který na projektu spolupracuje a který pomohl osvětlit Cestu valdštejnských architektů,“ dodává Jan Jireš.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *