Cesta za jičínskými osudovými osmičkami vede do muzea

pozvc3a1nka-osmi JIČÍN  –    Regionální muzeum  v  Jičíně  dnes v 17 hodin zpřístupní vernisáží  novou výstavu  „Osmičky 20. století v dějinách Jičína“  k  výročí  vzniku Československého státu,  Mnichovské dohody  a  únorového  převratu  a okupace Československa armádami Varšavské smlouvy.  Úvodní slovo bude mít  kurátorka výstavy historička Hana Fajstauerová, zahájení obohatí  zpěvem Veronika Vildmanová  a Monika Chmelařová hrou na digitální piano. Zazní také recitace básně Viktora Dyka v podání emeritního jičínského starosty  a člena jičínského souboru J, K. Tyl  Ivana Matějky.

Rok 1918  zachycuje  výstava  od ledna do prosince jako poslední rok války, s důrazem nejenom na vznik nového státu, ale i  na hospodářskou situaci a obnovující se kulturní i politický život. Rok 1938  cílí na zářiové události, kterým předcházela Mnichovská dohoda, rok 1948 představuje základní momenty, které souvisely  s únorovým převratem. Poslední popisované datum, rok 1968, nabízí největší množství pramenů a největší šíři dokumentace.

Základ výstavy tvoří materiály ze Státního okresního archivu Jičín,  a to  hlavně kroniky. Druhým významným zdrojem informací  byl  Archiv bezpečnostních složek, kde jsou uložené dokumenty  k roku 1968. „Díky tomuto fondu se dozvídáme o činnost StB na konci 60. let 20. století, a také jsou v něm uložené dokumenty z vyšetřování smrti dvou jičínských obyvatel. Důležitou vypovídací hodnotu mají samozřejmě  fotografie,“ přibližuje  kurátorka a historička Hana Fajstauerová.

Výstavu doplňuji  trojrozměrné předměty, například uniforma rakousko – uherského vojáka, příslušníka SNB, závodní stráže a milicionáře,   oblečení z konce 1. světové války, a také peníze a jiné zajímavosti z těchto let. Součástí výstavy  je  katalog,  který finančně podpořilo město Jičín.

Výstava  „Osmičky 20. století v dějinách Jičína“  bude otevřena od 6. října do 25. listopadu 2018 ve výstavní chodbě jičínského muzea, denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *