Chodce si do své péče převzali lékaři

img_0003 JIČÍN  –  Ve středu 4. října kolem půl šesté ráno, tedy za snížené viditelnosti, došlo v  ulici Hradecká v Jičíně k dopravní nehodě, která si vyžádala těžké zranění. Pětadvacetiletý řidič  Škody Octavia jel ve směru od Nové Paky do centra Jičína. Ve voze v době nehody cestovaly ještě dvě spolujezdkyně. Z dosud nezjištěné příčiny došlo na rovném úseku  ke střetu auta s třiapadesátiletým chodcem, který se měl pohybovat po silnici. V místě nehody není vyznačený přechod pro chodce. Pěší utrpěl vážné zranění, které si vyžádalo neodkladný transport do FN v Hradci Králové. Požití alkoholu u řidiče vyloučila dechová zkouška. Přesná příčina dopravní nehody a samotná míra zavinění jsou v současné době předmětem dalšího šetření jičínských kriminalistů.

V souvislosti s výše uvedenou dopravní nehodou policisté upozorňují:

Při pohybu na silnicích jsou nejzranitelnější nemotorizovaní účastnící silničního provozu, chodci a cyklisté. Zejména chodci by proto měli dbát na to, aby byli dobře vidět na dostatečnou vzdálenost a řidiči motorových vozidel se jim tak mohli včas vyhnout a předešli tak tragickým střetům.

Řadou testů bylo prokázáno, že pohybuje-li se za optimálních podmínek na pozemní komunikaci chodec v tmavém oblečení, je pro řidiče přijíždějícího auta viditelný na pouhých 18 metrů, v bílém oblečení je vidět  na 55 metrů a pokud je  jeho oděv doplněný reflexním označením, vidí ho  řidič na 200 metrů, což je dostatečná vzdálenost pro bezpečné manévrování.

Policie ČR se proto dlouhodobě zaměřuje na osvětu chodců a jejich zviditelňování v silničním provozu, a v této činnosti bude dál pokračovat.

Foto z místa nehody v Hradecké ulici v Jičíně. Zdroj PČR Jičín

nprap. Aleš Brendl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *