„Chřestýš“ a „Bublinky“ z Granátu získaly prestižní ceny

milan-hejral-a-martina-cymbalova-duv-granat TURNOV –  Družstvo umělecké výroby Granát „ozdobila“ další prestižní ocenění.  Z 13. ročníku největší tuzemské výstavy šperků „Hodiny a klenoty 2014“  v Praze – Holešovicích mají v Granátu dvě trofeje. Soutěžilo se v kategoriích Studentský šperk, Umělecký šperk a Komerční šperk. „Tohoto prestižního setkání se zúčastňujeme od počátku a je pravda, že většinou do Turnova přivážíme nějaké ocenění. Povedlo se to i letos, máme dvě první místa,“ shrnul předseda představenstva Družstva umělecké výroby Granát Turnov Ing. Miloslav Šorejs. Konkrétně Turnovští získali 1. místo v chrestys kategorii Komerční šperk za náhrdelník, který se sice pyšní dlouhým anglickým názvem, ale v Granátu mu neřeknou jinak než „Bílý bublinky chřestýš“. Autory tohoto šperku jsou Milan Hejral a Marek Duffek. Jako materiál bylo zvoleno stříbro, šperk je osazen třinácti sty kusy signitů. Ještě cennější je vítězství v kategorii Umělecký šperk. Hana Stehlíková a Martina Cymbálová jsou podepsány pod soupravou nazvanou „Bublinky“. Jedná se o náhrdelník, náramek a náušnice ze stříbra. Všechny tři kusy soupravy jsou osazeny českými granáty.

V turnovském Granátu teď také připravili ceny ke každoročnímu vyhlašování Českého slavíka.  Kromě tradičních cen pro absolutního vítěze, objev roku a další bude letos předána také cena pro nejstahovanější českou písničku. „O této nové ceně jsme se dozvěděli na poslední chvíli. Bude to trochu něco jiného než ostatní ceny, sám jsem zvědav, jak se bude líbit,“ uvedl Miloslav Šorejs.

Granát si vede dobře i navzdory krizi na Ukrajině

Družstvo umělecké výroby Turnov v současné době zaměstnává 270 lidí. V posledních letech zejména díky zájmu turistů o šperky s českými granáty prožívá dobré období. „Začátek letošního roku byl velmi dobrý, potom se vše bohužel zastavilo krizí na Ukrajině. Jezdí méně turistů z Ruska, ale naštěstí nemůžeme hovořit o nějakém zásadním propadu. Podle stávajících čísel víme, že i tento rok pro nás ekonomicky dopadne velmi dobře,“ hodnotí předseda představenstva.

Na Výšince v Turnově sídlí od roku 1960

Vznik DUV Granát se datuje do roku 1953. Tehdy byly do nově vzniklého družstva začleněny jednotlivé zlatnické a brusičské dílny z Turnova, Rovenska pod Troskami, Lomnice nad Popelkou, Dolního Bousova a Frýdštejna. Družstvo mělo ústředí v turnovské ulici Sokolovo (dnes Trávnice). V nové budově na Výšince družstvo sídlí od roku 1960.

(pch)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *