Chystají s vervou 3. ročník festivalu Hudba z ráje

img_e6408 ČESKÝ RÁJ  –   „Navzdory koronaviru a  karanténě pro vás na letošní léto s velkou vervou chystáme další, už 3. ročník festivalu Hudba z ráje,“ říkají Václav a Karolína Žmolíkovi, kteří festival pořádají a připravují. Zahájit chtějí tentokrát opravdu výjimečným hudebním setkáním 27. června 2020.  Díky vstřícnosti rodiny  Schlikovy  bude znít krásná hudba uprostřed Prachovských skal. „Pod známou věží Mnich, na kterou byl uskutečněn vůbec první horolezecký  výstup v těchto skalách, bude zpívat Karolína a na kytaru hrát slavný kytarista a náš kamarád Lubomír Brabec. Zazní například i Rusalčina árie Měsíčku na nebi hlubokém. Bude to jistě nádherný letní večer. Vedle rodiny  Schliků  je partnerem koncertu i Turistická chata v Prachovských skalách,“ informoval ředitel festivalu Václav Žmolík.

Díky manželům Samšiňákovým jsou každoroční součástí festivalu Hudba z ráje také pořady na Šolcově statku v Sobotce.  „Letos se tam s námi  múžete  setkat  hned dvakrát: 6. července  tam Karolína vystoupí společně se svou dvorní klavíristkou Ludmilou Juránkovou, tenoristou Martinem Vydrou a houslistkou Marií Hasoňovou. Koncert bude i součástí festivalu Šrámkova Sobotka a zazní na něm krásné české umělé i lidové písně. I proto umělci vystoupí v krojích, zatančí a zarecitují básně se zamilovanou tématikou. A ještě jednou Šolcův statek – 19. července tam bude Václav zpovídat doyenku české etnografie Janu Hrabětovou. Řeč bude o chalupách a starých tradicích,“ řve Václav Žmolík.

Koncertování v Českém ráji začalo v kostele svatého Jiljí v Mladějově. Karolína tenkrát přišla studovat na pražskou konzervatoř. Od té doby se kostele konal alespoň  jeden koncert každý rok, letos by to mělo být  11. července.  Karolína vystoupí společně s mezzosopranistkou Anitou Jírovskou a kytaristou Miroslavem Žárou.

18. července  budou moci posluchači zažít jedinečný  koncert s čistě barokním programem  při svíčkách, který se odehraje v kostele svatého Jiljí v Markvarticích a vedle Karolíny na něm vystoupí cembalistka Michaela Káčerková a hobojista Jan Thuri.

Na 15. srpna pořadatelé  a účinkující  naplánovali  koncert v děkanském kostele svaté Máří Magdalény v Sobotce. Opět na něm bude účinkovat Karolína, tentokrát se sólistou Národního divadla Romanem Hozou a na varhany je doprovodí Ludmila Juránková Stejný program pak zopakují  i v kostele svatého Václava v Rovensku pod Troskami 25. září  Tento koncert bude první  svého druhu v Rovensku a uskuteční se při tamější Svatováclavské pouti.

Vyvrcholením festivalu Hudba z ráje 2020 bude opět  galakoncert v kostele svatého Jana Křtitele v Újezdu pod Troskami. 28. srpna tam společně s Karolínou před publikum předstoupí populární herec Igor Bareš, člen souboru Vinohradského divadla v Praze, oblíbený i díky svým četným televizním a filmovým rolím. V jeho recitaci a Karolínině zpěvu se  společně přenesete do Anglie doby Williama Shakespeara.

„Takto jsme program festivalu vymysleli a domluvili už na konci loňského a na začátku letošního roku,  tak nám držte palce, aby se všechno povedlo. Někteří naši sponzoři nás podpoří opakovaně, ale kdyby se našli další, nebudeme se, vzhledem k dopadům krize spojené  s koronavirem na oblast kultury, vůbec zlobit.“

Kdyby se naplnil černý scénář a v létě se koncerty ještě nesměly konat, pořadatelé  určitě přeloží program  na podzim, anebo i na Vánoce.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *