Dvorské safari bezpečně přepravilo nosorožce do Rwandy

titulka Dvůr Králové nad Labem  / Rwanda  – Pět kriticky ohrožených nosorožců černých bylo úspěšně přepraveno ze Safari Parku ve Dvoře Králové do národního parku Akagera ve Rwandě. Tato skupina má podpořit obnovení populace nosorožců v zemi. Na převozu se podílela rwandská vláda, organizace African Parks a zastřešila ho Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií. Dva samci a tři samice, z nichž tři pocházejí přímo ze dvorského safari parku, byli krátce po příjezdu do Akagery postupně vypuštěni z přepravních beden do tzv. bom, menších ohrad oplocených dřevěnými kůly. Pětice nosorožců by měla podpořit zejména genetickou pestrost tamní populace.

jedna „Nově přivezená zvířata posílí skupinu nosorožců, kterou jsme sem převezli v roce 2017 a celkově přispěje ke znovuobnovení populace nosorožců černých ve Rwandě,“ říká Jes Gruner, ředitel parku Akagera. „Jsme svědky mimořádné chvíle, která je vyvrcholením mezinárodní spolupráce pro zajištění lepší budoucnosti nosorožců ve volné přírodě. Jejich příjezd je rovněž známkou toho, že se Akagera rozvíjí správným směrem a dokazuje naše odhodlání v ochraně zvířat.“

dva Cesta pěti zvířat začala ve Dvoře Králové v neděli 23. června v časných ranních hodinách. Tým ošetřovatelů, zoologů a veterinářů začal s nakládáním zvířat už ve čtyři hodiny ráno za pomocí těžké techniky. Bedny se zvířaty vážily přes dvě a půl tuny. „Na transport byli nosorožci trénováni několik týdnů, veterinář Pete Morkel jim navíc během cesty aplikoval tišící prostředky, aby předešel stresu zvířat. Ze safari parku vyrazil konvoj se vzácným nákladem před devátou hodinou a díky skvělé pomoci Celní správy ČR plynule dojel na pražské letiště. V 18 hodin pak s nosorožci vzlétl Boeing 747-400F směr Rwanda,“ uvádí Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů Safari Parku Dvůr Králové

Z rwandského letiště Kigali cesta pokračovala nákladními auty do národního parku, jehož brány posádka s nosorožci překročila po 13 hodině. O další přibližně dvě hodiny později začala být zvířata vypouštěna do bom. Jako první šel samec Manny, pátá z bedny vylezla nejmladší Jasiri.

tri V bomách zůstanou nosorožci několik prvních týdnů, aby měli dostatečný čas seznámit se s novými podmínkami. Jakmile si zvyknou, přemístí se do velkých výběhů majících okolo deseti hektarů, kde bude pokračovat další fáze aklimatizace. Posledním krokem bude jejich vypuštění do volné přírody v severní části parku, které by mohlo nastat přibližně za rok.

Národní park Akagera je přísně chráněné území tvořené savanami a je tak ideálním místem pro život nosorožců černých.  Byla tam zavedena rozsáhlá protipytlácká opatření, která mají zajistit dlouhodobou bezpečnost nejen akagerských nosorožců. Tato opatření zahrnují zejména speciálně vycvičené stopovací hlídky, vytrénované psy a letecký dohled.

Pro životaschopnost rwandské populace nosorožců černých je důležité přivážet nová zvířata, která zvýší její genetickou pestrost. Jednotliví nosorožci původem ze Safari Parku Dvůr Králové, Flamingo Landu v Anglii a Ree Park Safari v Dánsku vybral pro tento projekt Mark Pilgrim, koordinátor chovu nosorožců černých v Evropě v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA).

Černí nosorožci jsou podle Červeného seznamu ohrožených druhů kriticky ohrožení. Na světě jich zbývá okolo 5000 jedinců, přičemž nosorožců černých východního poddruhu je už pouze několik stovek.

(aj)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *