Hlasujte pro kostel sv. Václava v Kozojedech. Je to šance na záchranu ojedinělé památky

titulka KOZOJEDY /  Jičínsko   –   Koncem sedmnáctého století (r. 1689) byl v obci Kozojedy postaven dřevěný roubený kostel zasvěcený sv. Václavovi. Na jeho výstavbu byly použity dubové trámy a už tehdy byl ozvláštněn ojedinělým dřevěným interiérem se vzácnými dřevořezbami z roku 1722, které jsou připisovány Braunově dílně. Není proto divu, že jsou považovány za nejpůsobivější prvky interiéru kostela.  Architektura kostela včetně jeho interiéru je považována nejen za historický klenot obce a celého jičínského kraje, ale patří také mezi jedinečné památky v rámci devíti dřevěných kostelů ze 17. století v celé oblasti východních Čech. Kostel ve svém úctyhodném věku (332 let) však potřebuje zásadní generální opravu s neprodleným zajištěním statiky, protože hrozí jeho zřícení.

k 1 Na záchranu kostela sv. Václava byla vypsána veřejná sbírka, která díky nominaci v letošním roce bojuje o přízeň veřejnosti v soutěži MÁME VYBRÁNO. Soutěž vypisuje Institut pro památky a kulturu, o.p.s. Do soutěže jsou přihlášeny veřejné sbírky vypsané na záchranu unikátních památek. Kostel sv. Václava v Kozojedech se zvonicí získal z 27 památek Královéhradeckého kraje nejvíc hlasů. Jako vítěz v rámci Královéhradeckého kraje bojuje kostel mezi ostatními 13ti krajskými vítězi o podíl na výhře v celkové výši 100 000 korun.  Budeme neskutečně vděční, pokud nás podpoříte svým hlasem a pomůžete nám získat další prostředky na opravu kostela sv. Václava v Kozojedech.

Podrobný návod, jak hlasovat, naleznete na webových stránkách spolku Stříbrný zvon: www.stribrnyzvonkozojedy.webnode.cz Hlasování je možné do 31. srpna 2021.  Váš hlas je pro kostel velmi důležitý.  děkujeme za podporu v soutěži.

Spolek Stříbrný zvon děkuje za podporu v soutěži  a  zároveň se  Spolkem stezka  Češov – Vysoké Veselí   zve  na tuto sobotu 17. července.  To se  totiž uskuteční  nejen  Putování po stezce (od 9 do 15 hodin, podrobnosti najdete zde ), ale i program v kostele  sv. Václava v Kozojedech:

  • 9:00 – 17:00 – Výstava betlémů ze sbírky Miroslava Hykyše
  • 9:00 – 17:00 – Mimořádně otevřená zvonice
  • 13:00 – Setkání s varhaníkem Ing. Vladimírem Turkem 
  • 14:00 – Koncert Violoncellistů České filharmonie 
  • 15:00 – 16:00 – (pro zájemce) Historie kostela sv. Václava a případně otevřená diskuze

Možnost zakoupení místopisného betlému Kozojedy. Betlém je zasazen do místní krajiny nedaleko starobylého hradiště Češovské valy.   Zvláštností betlému je příloha básně Jan, Jan za chrta dán, kterou napsal Karel Angel Sudimír Šnajdr. Balada vztahující se ke Kozojedům u Žlunic byla i panem Václavem Klimentem Klicperou přepsána jako divadelní hraPremiéra divadelní hry se odehrála v pátek 22. února 1946 v Národním divadle v Praze. 

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *