Hrad Valdštejn se připravuje na novou sezónu

imgp6516 VALDŠTEJN  / Český ráj  –    I když je hrad  Valdštejn  v „zimním spánku“, intenzivně si připravuje program na nadcházející turistickou sezónu 2019. Ta se bude snažit navázat na úspěch té loňské, kterou si nenechalo ujít na 55 tisíc lidí.  „Z připravovaného programu můžeme už teď  potvrdit, že lidé nepřijdou o oblíbené prohlídky s loupeživým rytířem, princeznou  nebo poslední dva roky mimořádně úspěšné noční prohlídky. Novinkou a velkým tématem letošní sezóny bude i připomínka kulatého výročí husitské revoluce, která výrazně ovlivnila historii hradu,“ přibližuje letošní hradní plány Eliška Gruberová z příspěvkové organizace Turnovské památky a cestovní ruch.

V loňském roce hrad Valdštejn získal 3. místo v soutěži Památka roku 2017 Libereckého kraje s projektem „Obnova hradního areálu hradu Valdštejn“.  Stavební a údržbové práce budou na Valdštejně pokračovat  i v letošním roce. Nejvýznamnější a zároveň nejnáročnější by mělo být zpevnění skalního podloží prvního a druhého skalního bloku, na které bylo zažádáno o dotaci na Ministerstvo kultury z  programu Záchrana architektonického dědictví. Opravy se dočkají i vstupní dveře kaple sv. Jana Nepomuckého nebo koruny zdiva romantického paláce.  Areál hradu  Valdštejn se letos  oficiálně otevře 30. března.

Pokud chcete i teď v zimě vidět hrad Valdštejn detailněji a v teple,  pak  navštivte Městské muzeum v Lomnici nad Popelkou, kde se 9. února ve 14 hodin vernisáží otevře výstava  „Modely hradů, zámků a kostelů Českého ráje“  autorů Ladislava Kouckého  (bývalého kastelána hradu Valdštejn)  a    Ing. Petra Vodičky.  Prohlédnout si ji můžete do 21. dubna. 

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *