Jičínští vysoko přehráli třetí Brno. Nadále živí naděje na play off

426267045_18042173566628096_3210261292618374259_n JIČÍN / Brno  –   Po velmi sympatickém  výkonu na palubovce mistrovské Plzně se házenkáři O2xyworld HBC Jičín poprvé v kalendářním roce 2024 představili vlastním fanouškům. Na palubovce městské sportovní haly přivítali velmi ambiciózní tým SKKP Handball Brno, který v zimní přestávce opět mohutně posiloval. Jičínští vědí, že pokud chtějí pomýšlet na postup do play-off, musí na domácí palubovce bezpodmínečně bodovat. Do utkání s třetím celkem tabulky šli tedy s jednoznačným cílem zvítězit.

O2xyworld HBC Jičín 31 (14)

SKKP Handball Brno 23 (12)

Úvodní minuty přinesly vyrovnanou házenou, hosté však neustále drželi mírný náskok. Házenkáři Jičína však favoritovi duelu neumožnili výrazněji odskočit, naopak se jim na začátku dvanácté minuty podařilo srovnat zásluhou Ženatého na 5:5. To už  hráli Jičínští bez gólmana Machalického, jenž se hned v úvodu zranil. Do domácí svatyně se tak postavil Grabemann a svou roli zvládl znamenitě. Hráči Brna s několika cizinci v sestavě ukazovali v první půli svou kvalitu, ovšem domácí vzdorovali velmi statečně. Ústřední postavou našich barev byl J. Dolejší, jenž se mezi střelce zapsal v úvodních třiceti minutách šestkrát. Vidět byli také bratři Hájkové a Hlava, v obraně tvrdili muziku Rychna, Ženatý a Miľko. Závěr prvního dějství patřil domácím hráčům. Na vedení hostí 11:12 odpověděli J. Dolejší a Matouš, na poločasových 14:12 upravil M. Hájek.

Po změně stran pokračovali domácí ve skvělém výkonu, který dokázali ještě vystupňovat. Základem byla skvělá defenzíva a famózní Grabemann, jenž mimo jiné zlikvidoval tři sedmimetrové hody a několik vyložených šancí soupeře. Naopak házenkáři Jičína nakládali se svými střeleckými příležitostmi mnohem lépe, i proto dokázali svému soupeři v osmé minutě odskočit již na pětigólový rozdíl, 19:14. Stínem však bylo další zranění domácího hráče, tentokrát na palubovce zůstal s bolestivou grimasou Martin Miľko, pro něhož utkání skončilo. Jičínští se ani touto nešťastnou událostí nenechali rozhodit, naopak ještě více zagresivnili obranu, s níž si Brňané nevěděli rady. Téměř do posledního místa zaplněná hala hnala naše házenkáře za dvoubodovým ziskem a Jičínští se jim odvděčili dalšími nádhernými akcemi. V osmnácté minutě svítil na ukazateli stav 24:17 a domácí měli v těchto momentech režii zápasu plně pod kontrolou. V závěrečné desetiminutovce si zkušeně hlídali vypracovaný náskok a také díky poslední přesné trefě z ruky Knittla zvítězili vysoko 31:23.

Házenkáři Jičína odehráli jeden z nejlepších zápasů aktuální extraligové sezóny. Od úvodního hvizdu arbitrů na nich byla znát velká touha v utkání uspět a udržet se tak ve hře o play-off, což se také zaslouženě podařilo. Základem úspěchu byla vynikající práce domácí defenzívy v čele s Ženatým, Rychnou, Hlavou, do svého zranění byl hodně vidět rovněž Miľko a později Pekař. Branku potom doslova zamknul Grabemann, který měl obrovský podíl na vybudování uklidňujícího náskoku. Na útočné polovině si skvěle počínal tahoun většiny akcí, desetibrankový J. Dolejší. Zdatně mu sekundovali M. Hájek, Matouš a Hlava, velké penzum práce odvedl pivot Ježek. Na zasloužené výhře se ale podíleli všichni hráči a také diváci, kteří Jičínské vydatně povzbuzovali a zaslouží velké poděkování. Stínem je zranění dvou klíčových hráčů domácího celku, Machalického a Miľka, kterým přejeme brzké uzdravení. Až následná vyšetření ale ukáží, o jak vážná zranění se jedná.

Sestava a branky O2xyworld HBC Jičín: Machalický, Grabemann – J. Dolejší 10/2; Hlava, Matouš a M. Hájek po 4; J. Hájek, Ženatý, Ježek a Thorovský po 2; Knittl 1; Rychna; Miľko; Pekař; Doškář; A. Dolejší

Pozápasové ohlasy:

Ondřej Šulc, trenér O2xyworld HBC Jičín: „Jsem moc rád, že jsme utkání zvládli. Teď už je pro nás ve své podstatě každý zápas existenční, pokud chceme ještě nějakým způsobem zasáhnout do soubojů v play-off. Výborně kluci bránili, to udělalo hrozně moc, obrana měla říz. V útoku jsme se vyvarovali zbytečných chyb a neproměňování, co nás trápilo v minulých zápasech. S podporou v bráně od Dana Grabemanna to byl excelentní výkon.“

Pavel Hladík, trenér SKKP Handball Brno: „Gratuluji domácím k zaslouženému vítězství. Jeli jsme do Jičína s vědomím, že Jičínští hrají v podstatě existenční zápas o play-off. Věděli jsme, že tady nechají úplně všechno a bavili jsme se o tom, že tomu musíme nastavit naše nasazení, což se nám nepodařilo. Jičín měl více energie, my jsme na sebe byli málo přísní, prohrávali jsme většinu osobních soubojů a byl veliký rozdíl v gólmanech. Zahodili jsme jisté tutové šance, poté Jičínu ještě pomohli diváci a my jsme nebyli konkurenceschopní. S našim výkonem jsme rozhodně hrubě nespokojení, nezahráli jsme vůbec to, na co máme. Předvedli jsme výkon pod naše možnosti.“

Statistika utkání:

Diváků: 612

Sedmičky: 2/2 – 7/4

Vyloučení: 6 – 6; ČK: 0 – 1

Rozhodčí: Beňuš, Uhlíř

Sled branek: 1-2, 3-5, 6-7, 8-10, 11-12, 14-12, 16-13, 19-14, 20-17, 24-17, 27-19; 29-21; 31-23

Další těžký duel čeká házenkáře jičínského O2xyworldu v neděli 11. února, kdy se představí na palubovce Cementu Hranice.