Excelentní obrat přinesl jičínským házenkářům důležité body

427924227_18042709057628096_5995187499046117045_n HRANICE / Jičín  –  V neděli půl hodinky před polednem rozehráli házenkáři Jičína těžký extraligový duel na palubovce jedenáctých Hranic. Domácí sice vybojovali v dosavadním průběhu nejvyšší soutěže pouhých šest bodů, v několika případech ale odehráli vyrovnané partie se silnějšími týmy. Hosté nastupovali do utkání s jasným cílem, navázat na skvělý domácí výkon s Brnem a vítězstvím se udržet ve hře o postup mezi nejlepší osmičku týmů. Bohužel, Jičínští nastupovali ve značně okleštěné sestavě. Chyběli dlouhodobě zranění Š. Drbohlav a Hlipala, ve zmiňovaném utkání s Brnem utrpěli zranění kolene Machalický a Miľko. Prvně jmenovaný podstoupí v nejbližších dnech operaci, druhý čeká na výsledky vyšetření. K duelu neodcestoval ani nemocný Doškář. Po několika týdnech naopak vypomohl našemu týmu bývalý dlouholetý kapitán Bareš, role druhého gólmana se ujal Poláček.

TJ Cement Hranice 23 (12)

O2xyworld HBC Jičín 25 (12)

První branku střetnutí vsítil Thorovský, za domácí srovnával Kučera, 1:1. Podobný obrázek byl k vidění i v dalších minutách. Ani jeden z celků si nedokázal vypracovat vícebrankový náskok, hosty podržel v úvodu několikrát gólman Grabemann, na straně domácích úřadoval brankář Juráš. Skóre se přelévalo z jedné strany na druhou, ve dvanácté minutě upravoval na 4:5 J. Dolejší, o chvíli později otočili domácí na 6:5. Házenkáři Jičína poměrně dobře bránili, domácí se prosazovali jen velmi těžko. Hosté si dokázali v útoku připravit zajímavé střelecké příležitosti, s koncovkou se tentokrát ale trápili, byť na konci druhé desetiminutovky dokázal J. Hájek zvýšit na dvougólových 7:9. Cementáři ale ukázali, že to s ambicemi na dvoubodový zisk myslí vážně, znovu a křídelník Polášek upravoval v předposlední minutě na 12:11. Poslední slovo ale měl zkušený Kastner, jenž srovnal po individuálním průniku na poločasových 12:12.

Úvod druhého dějství byl herně i výsledkově vyrovnaný, hráči obou týmů se dokázali dvakrát prosadit, na ukazateli tak svítil stav 14:14. Poté ale hosté neproměnili tři vyložené šance, naopak domácí své střelecké příležitosti z křídelních prostorů využili a odskočili na 17:14. Na gól Bareše odpověděli hráči Cementu dvěma přesnými zásahy, stav 19:15 nevěstil do závěrečné čtvrthodinky nic nadějného. Jičínští ale znovu ukázali bojovného ducha. Obrana v čele s Hlavou, Ženatým, Barešem a Pekařem pracovala na plné obrátky, s důležitým zákrokem přispěchal Grabemann. Následně využili hosté přesilovou hru a dostali se zpět na dostřel. Nejprve proskočil obranou Hranic J. Dolejší, poté se Jičínští dvakrát prosadili střelou do opuštěné svatyně domácích, když přesně mířil Ženatý a vzápětí brankář Grabemann. Střelecké trápení levých křídel protrhnul A. Dolejší, jenž již v početní rovnováze srovnal na 19:19. Na házenkáře domácích Hranic zanechal nápor hostí obrovské stopy. Přestože v devatenácté minutě opět převážil misku vah na domácí stranu Piwko, hosté už byli v „laufu“. K dalším ofenzívním manévrům zavelel chytrou střelou Hlava, vedení jičínským barvám přinesl A. Dolejší a na 20:22 upravil z brejkové situace Matouš, jenž vystihl rozehrávku Hranic a nezaváhal. Domácí byli vývojem duelu očividně zaskočeni, během krátké chvíle přišli o čtyřgólový náskok a rázem museli dotahovat. A to nebylo vše. Pět minut před koncem se náramně trefil Hlava, který nechytatelnou bombou upravil na 20:23. O minutu později potvrdil stoprocentní střeleckou úspěšnost svým třetím gólem A. Dolejší a na rozhodujících 20:25 upravil po totožné situaci jako o několik okamžiků dříve Matouš. V závěrečných čtyřech minutách Hraničtí využili dvojnásobnou přesilovku a zkorigovali na konečných 23:25.

Házenkáři jičínského O2xyworldu tedy potvrdili na začátku „jara“ velmi slušnou formu a připsali si další dva extraligové body. Vítězství se zdaleka nerodilo lehce, domácí i přes nepříznivé postavení v tabulce potvrdili svou kvalitu, těžili z výborného výkonu gólmana Juráše a důrazné obrany. Také naši házenkáři se mohli spolehnout na solidní defenzívní činnost podpořenou zákroky Grabemanna. V obraně odvedli kus práce Hlava, Pekař, Ženatý, Rychna a matador Bareš. V útoku se střelecky nejvíce dařilo Matoušovi, jenž vsítil šest branek. Vidět byl rovněž Hlava, v závěru nasměroval Jičínské k výhře stoprocentní A. Dolejší, důležité trefy přidali J. Dolejší, Ženatý, J. Hájek a Thorovský. Celý tým zaslouží pochvalu, hosté ustáli těžké okamžiky v úvodu druhého dějství a skvělým obratem vydolovali cennou výhru.

Sestava a branky O2xyworld HBC Jičín: Grabemann 1, Poláček – Matouš 6; Hlava, A. Dolejší a Thorovský po 3; J. Dolejší 3/1; J. Hájek a Ženatý po 2; Bareš a Kastner po 1; Rychna; M. Hájek; Ježek; Pekař

Statistika utkání:

Diváků: 127

Sedmičky: 1/1 – 2/1

Vyloučení: 5 – 3; ČK: 0 – 1

Rozhodčí: Halada, Kosmák

Sled branek: 1-2, 3-4, 5-5; 6-8, 9-9, 12-12, 14-13; 17-14; 19-15; 19-19; 20-19; 20-25; 23-25

Další z řady veledůležitých střetnutí z pohledu bojů o postup do play-off čeká házenkáře Jičína již tuto sobotu, 17. února, kdy v tradičních 18:00 hodin přivítají na domácí palubovce třetí celek extraligové tabulky, tým HK FCC Město Lovosice.